reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lubuskie: w 2012 r. 160 mln zł w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Lubuskie: w 2012 r. 160 mln zł w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Prawie 160 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) będzie do wykorzystania w woj. lubuskim w 2012 r. - poinformował PAP dyrektor departamentu EFS w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze Marek Kamiński.

Planowanych jest 15 konkursów na kwotę ok. 85 mln zł, pozostałe pieniądze będą rozdysponowane w ramach tzw. projektów własnych, czyli realizowanych przez instytucje podległe samorządowi województwa.

W ramach konkursów o dofinansowanie będą mogły starać się samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, a nawet osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą.

W sferze edukacji fundusze unijne mogą zostać przeznaczone m.in. na tworzenie nowych przedszkoli, poprawę poziomu kształcenia w szkołach, szkolenie i podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli. Na dofinansowanie mogą także liczyć projekty związane z promocją kształcenia osób dorosłych i wszelkie inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Miliony zł są do wydania na rozwój gospodarczy regionu. W tej sferze konkursy zakładają m.in. wspieranie działalności na rzecz współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw, podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników i kadry kierownicze lubuskich firm.

"Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (zawiera się w nim POKL) mają służyć zrównoważonemu rozwojowi. Chcemy, aby jak najwięcej projektów dotyczyło polepszenia sytuacji na rynku pracy" - powiedział wicemarszałek woj. lubuskiego Maciej Szykuła.

Jego zdaniem, przyszły rok będzie kluczowy, bo zostaną w nim wydane ostatnie środki z perspektywy finansowania 2007-13.

Przyszłoroczny plan wydatkowania zarezerwowanych dla Lubuskiego pieniędzy z POKL otrzymał już rekomendację komitetu monitorującego, teraz czeka na akceptację instytucji zarządzającej, którą jest ministerstwo rozwoju regionalnego.

"Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dni ministerstwo zatwierdzi przyjęty program i na początku roku ruszą konkursy"- powiedział PAP Kamiński.

Od 2007 roku w województwie lubuskim z Europejskiego Funduszu Społecznego dofinansowanie uzyskało ok. 800 projektów na łączną kwotę 520 mln zł. W perspektywie finansowania UE na lata 2007-13 region ma do wykorzystania z tego funduszu 180 mln euro, co przy obecnym kursie tej waluty daje prawie 800 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama