reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2012 r.

Podlaskie: Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2012 r.

Ponad 94 mln zł deficytu zakłada budżet województwa podlaskiego na 2012 r., przyjęty przez radnych sejmiku. Deficyt będzie pokrywany z nadwyżek z lat ubiegłych oraz z kredytu.

Dochody - po autopoprawce - zaplanowano na poziomie 433,4 mln zł, wydatki mają przekroczyć 527,7 mln zł. Deficyt na 2012 rok jest o jedną czwartą niższy, niż zakładany na 2011 r. 50 mln zł deficytu ma być pokryte z nadwyżek z poprzednich lat, 40 mln zł ma pochodzić z kredytu - poinformował PAP rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Jak wcześniej informowano, 211,9 mln zł będzie przeznaczone na inwestycje. Za 18,6 mln zł zostanie dokończona i oddana do użytku największa inwestycja prowadzona przez samorząd województwa podlaskiego - budowa Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska. Łączne nakłady na kulturę zaplanowano na poziomie blisko 55 mln zł.

O jedną trzecią w porównaniu do 2011 roku wzrosną nakłady na inwestycje w szpitalach, prowadzonych przez samorząd województwa. Na inwestycje w ochronie zdrowia zostanie przeznaczonych 50 mln zł. Jak wcześniej informowały władze województwa, 32 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje niedofinansowywane przez UE. Na wkłady własne na projekty, do realizacji których dokłada UE, zarezerwowano 16,6 mln zł.

Na inwestycje na drogach wojewódzkich zostanie przeznaczone 72,3 mln zł, na wdrażanie projektu budowy sieci szerokopasmowego internetu - 16 mln zł (duży projekt realizowany w pięciu regionach dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej - PAP). 21,2 mln zł ma m.in. wynieść dotacja do kolejowych przewozów regionalnych (w tym 5,7 mln zł z funduszu kolejowego). 1,5 mln zł ma być przeznaczonych na dokumentację w ramach przeciągających się przygotowań do budowy podlaskiego lotniska regionalnego.

23 mln zł (w tym 5,7 mln zł z Funduszu Kolejowego) trafią do Przewozów Regionalnych na regionalne połączenia kolejowe. To o blisko 2,3 mln zł więcej niż pierwotnie planowano. Taka dotacja ma pozwolić utrzymać dotychczasową liczbę połączeń.

Skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko mówił radnym, że deficyt jest duży, ale budżet "nie jest zagrożony".

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański (PO) powiedział, że "nigdy nie było w regionie takich pieniędzy" zarówno na poziomie samorządu województwa, jak i gmin i nie sposób nie zauważyć, że "region rozwija się coraz dynamiczniej".

Waldemar Kwaterski w imieniu klubu PO podkreślał, że budżet jest "budżetem na miarę możliwości" województwa, jest nakierowany na najważniejsze potrzeby i zadania. Oceniał, że wydatki są racjonalnie zaplanowane. 51 mln zł na inwestycje w szpitalach to jego zdaniem wydatki konieczne, by poprawiać dostępność pacjentów do usług, choć zaznaczył, że ostatnie kontraktowanie usług medycznych przez NFZ pokazało, że niekoniecznie fundusz kontraktuje usługi w placówkach publicznych (np. w spornym konkursie na rehabilitację kontrakty na 2012 r. dostały w większości podmioty niepubliczne).

Radni PiS będący w opozycji głosowali przeciwko przyjęciu budżetu. Przewodniczący klubu PiS Leszek Dec mówił m.in., że zadłużenie gwałtownie rośnie, w 2012 r. region "nie dokona skoku cywilizacyjnego", a budżet jest "rozdrobniony".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama