reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Polska wśród liderów w zarządzaniu jakością w administracji

Polska wśród liderów w zarządzaniu jakością w administracji

Polska jest na trzecim miejscu w Europie pod względem wykorzystywania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w zarządzaniu jakością w administracji publicznej - poinformował w komunikacie rzecznik MAC Artur Koziołek. CAF zakłada m.in. doskonalenie organizacji przez samoocenę.

Jak powiedział naczelnik wydziału projektów systemowych MAC Łukasz Krzysztofiak, Wspólna Metoda Oceny, czyli CAF (ang. The Common Assessment Framework), to metoda zarządzania jakością w administracji publicznej, oparta na modelu biznesowym.

"Najważniejszą jej zaletą jest to, że do zarządzania jednostką angażuje się pracowników tej jednostki, czyli słucha się głosu tych, którzy na co dzień w zarządzaniu jednostką nie uczestniczą" - wyjaśnił.

Zamów książkę: Klasyfikacja budżetowa 2012 >>

Polska jest na trzecim miejscu w Europie - po Włoszech i Belgii - pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników CAF - poinformował rzecznik resortu administracji i cyfryzacji. Jak zaznaczył, obecnie w bazie danych prowadzonej przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) aż 279 zarejestrowanych organizacji spośród 2382 pochodzi z Polski.

Koziołek zwrócił uwagę, że w raporcie na temat CAF w Polsce napisano m.in., że "zastosowanie CAF to w wielu instytucjach publicznych pierwsze doświadczenie prawdziwej pracy zespołowej, ponoszenia odpowiedzialności i dzielenia się nią".

"Zastosowanie CAF zmienia perspektywę na zarządzanie i pracownika z wewnętrznej na zewnętrzną, uwzględniając interesy obywatela/klienta i rozbudowując świadomość etycznego zachowania. Przed wprowadzeniem CAF chodziło jedynie o sprawozdania z określonej liczby decyzji. Dzięki CAF ludzie zrozumieli, że te pomiary mają znaczenie tylko, jeśli wyniki porównamy z celami organizacji" - czytamy w cytowanym przez rzecznika MAC fragmencie raportu.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Koziołek zwrócił uwagę, że ponad 300 urzędów jednostek samorządu terytorialnego wzięło udział w projekcie realizowanym przez MAC (wcześniej MSWiA) zatytułowanym: "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama