reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Olsztyńscy leśnicy posadzą tej wiosny 20 mln drzew

Olsztyńscy leśnicy posadzą tej wiosny 20 mln drzew

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą tej wiosny ponad 20 mln sadzonek młodych drzew. Koszt tegorocznego sadzenia lasu to 17 mln zł - poinformował rzecznik olsztyńskich Lasów Adam Pietrzak.

Pietrzak dodał, że sadzonki młodych drzew zostaną posadzone na powierzchni 3 tys. 523 hektarów.

"Przyjmuje się, że na hektarze sadzi się średnio około 6 tys. małych drzewek. Wszystkie sadzonki, które zostaną posadzone na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zostały wyhodowane w szkółkach leśnych prowadzonych przez nasze nadleśnictwa" - zaznaczył Adam Pietrzak.

Dominującym gatunkiem, który sadzą leśnicy z Warmii i Mazur jest sosna - stanowi ona ponad 60 procent wszystkich sadzonek. To drzewo mało wymagające, które rośnie nawet na słabych glebach, jakie dominują w regionie. Drzewa tego gatunku tradycyjnie sadzono w warmińsko-mazurskich lasach po II wojnie światowej nie bacząc na to, czy zalesia nią słabsze, czy lepsze gleby.

"W ostatnich latach systematycznie rośnie jednak udział gatunków liściastych - przede wszystkim dębu i buka. Wiąże się to z przebudową drzewostanów. Leśnicy starają się wykorzystać potencjał żyznych siedlisk sadząc w miejscu sosen dęby, czy buki" - powiedział rzecznik olsztyńskich Lasów.

Powierzchnia lasów na Warmii i Mazurach systematycznie rośnie. Jak podał PAP Adam Pietrzak, od 1994 roku nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wycięły 41,2 tys. hektarów lasów (6,8 proc. powierzchni zalesionej regionu), natomiast posadziły las na powierzchni 77,5 tys. hektarów, w tym na 23,3 tys. hektarów gruntów dotychczas nieleśnych.

Leśnicy przypominają, że do młodego lasu nie wolno wchodzić, dopóki drzewa nie mają co najmniej 4 metrów wysokości. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama