REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubelskie: Sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa

REKLAMA

Sejmik województwa lubelskiego udzielił w poniedziałek absolutorium zarządowi województwa z wykonania budżetu w 2011 r.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 20 radnych sejmiku; 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. W lubelskim sejmiku zasiada 33 radnych, zarząd tworzy koalicja PO-PSL, która liczy łącznie 18 radnych.

REKLAMA

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman zwracając się o udzielenie absolutorium podkreślił, że 2011 r. był pomyślny dla województwa.

REKLAMA

Dochody budżetu wyniosły 851,3 mln zł i były aż o 99 mln zł wyższe niż w roku poprzednim - zaznaczył Hetman. O blisko 50 mln zł - w stosunku do 2010 r. - wzrosły dochody własne i przekroczyły 191 mln zł. Z funduszy unijnych uzyskano 161,3 mln zł, czyli o 87,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim.

Wydatki budżetu wyniosły 896,8 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczono 376,5 mln zł. 371,6 mln zł wydano na cele transportowe, z czego 247 mln zł na budowę i utrzymanie dróg, a 62 mln zł na dopłaty do kolei. Ochrona zdrowia kosztowała budżet województwa 57,9 mln zł, oświata - 45,5 mln zł, a kultura - 58,6 mln zł.

Do budowy "orlików" budżet województwa dołożył 10,5 mln zł, trwająca budowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej kosztowała w ubiegłym roku 22,8 mln zł, na objęcie akcji Portu Lotniczego Lublin przeznaczono 12 mln zł, a zakup pięciu szynobusów pochłonął 9,2 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deficyt budżetu - zaplanowany na 127 mln zł - okazał się znacznie niższy i wyniósł 45,5 mln zł. Został sfinansowany z kredytu i emisji obligacji.

Dług województwa na koniec ubiegłego roku sięgnął 318,8 mln zł i stanowił 37,4 proc dochodów, przy dopuszczalnym limicie 60 proc. Koszty obsługi długu wyniosły 35,4 mln zł, co stanowiło 4,17 proc. dochodów, przy dopuszczalnym przepisami limicie 15 proc.

Poziom długu w relacji do dochodów udało się zmniejszyć; w 2010 r. dług stanowił 42 proc dochodów - przypomniał Hetman.

"To jest jeden z najlepiej wykonanych budżetów w ostatnich latach i powinniśmy się z tego cieszyć, zwłaszcza z tego, że zmniejszyliśmy poziom długu poniżej 40 proc. dochodów" - powiedział Hetman dziennikarzom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA