REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt budżetu: ponad 69 mld zł dotacji i subwencji dla samorządów

REKLAMA

Ponad 51,5 mld zł subwencji oraz 17,6 mld zł dotacji dla samorządów przewiduje projekt budżetu państwa na rok 2013, opublikowany przez Ministerstwo Finansów.

Jak wynika z projektu, subwencja ogólna dla samorządów będzie w 2013 r. o 2,7 proc. wyższa niż w 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

Część oświatowa subwencji ogólnej planowana na 2013 r. wynosi 39,8 mld zł i jest o 2,8 proc wyższa od części oświatowej subwencji ogólnej, zapisanej w budżecie na ten rok. Zwiększenie tej części dotacji związane jest m.in. ze skutkami przechodzącej na 2013 r. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 3,8 proc., obowiązującej od 1 września br., a także ze skutkami prognozowanych zmian w liczbie i strukturze awansu zawodowego nauczycieli oraz wzrostem składki rentowej w 2012 r. - czytamy w projekcie.

Część wyrównawcza subwencji ogólnej dla gmin zaplanowana jest na 6,3 mld zł i jest wyższa o 2,1 proc. od tegorocznej. Ta część subwencji składa się z kwoty podstawowej i kwoty uzupełniającej. Kwotę podstawową otrzymują gminy, w których dochód na mieszkańca jest niższy od 92 proc. średniego dochodu na mieszkańca kraju. Wysokość kwoty uzupełniającej uzależniona jest od gęstości zaludnienia w gminie; otrzymują ją tylko te gminy, w których gęstość zaludnienia jest niższa od średniej gęstości zaludnienia w kraju, a dochód podatkowy na mieszkańca gminy jest nie wyższy niż 150 proc. średniej krajowej.

Część wyrównawczą subwencji ogólnej dla powiatów zaplanowano na 2013 r. w wysokości pond 1,5 mld zł, o 4 proc. więcej niż w 2012 r. Jest podzielona na kwotę podstawową i uzupełniającą. Kwotę podstawową otrzymują powiaty, w których wskaźnik dochodów podatkowych z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT i CIT na mieszkańca jest mniejszy, niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich powiatów.

Kwota uzupełniająca zależy od wskaźnika bezrobocia w danym powiecie i przeznaczona jest dla tych powiatów, w których przekracza on o 10 proc. średnią krajową. Im jest wyższy, tym wyższa jest ta kwota.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Część wyrównawcza subwencji ogólnej dla województw zaplanowana w projekcie wynosi nieco ponad 1 mld zł i jest o 8,6 proc. wyższa niż 2012 r. Kwota podstawowa tej części subwencji jest przeznaczona dla województw, w których wskaźnik dochodów podatkowych na mieszkańca z tytułu udziału w PIT i CIT jest mniejszy, niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich województw. Kwota uzupełniająca uzależniona jest od liczby mieszkańców w województwie - otrzymują ją województwa, w których liczba mieszkańców nie przekracza 3 mln.

W projekcie budżetu na rok 2013 zaplanowano 17,6 mld zł dotacji dla jednostek samorządu na finansowanie zadań z zakresu administracji rządowej, na dofinansowanie ich zadań własnych oraz zadań realizowanych na podstawie porozumień.

Dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego przekazywane są przez ministrów, wojewodów oraz innych dysponentów części budżetowych; 99,9 proc. tych dotacji zaplanowane jest w budżetach wojewodów.

12 mld zł - 68,7 proc. łącznej kwoty dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego - kierowane jest do gmin. W 97,5 proc. są przeznaczane na finansowanie i dofinansowanie zadań z zakresu pomocy społecznej.

Powiaty mają otrzymać z budżetu państwa dotacje w wysokości 4,6 mld zł - 26,1 proc. łącznej kwoty dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego. Prawie 41 proc. - prawie 1,9 mld zł - jest przeznaczone na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową. Ponad 1,2 mld - 27,3 proc. - ma trafić na ochronę zdrowia. Natomiast ponad 1 mld ma zostać przeznaczone na finansowanie i dofinansowanie zadań z zakresów pomocy społecznej i polityki społecznej.

Dotacje z budżetu państwa dla samorządów województw to 922 mln zł, z czego 590 mln ma trafić głównie na dopłaty dla przewoźników wykonujących krajowe autobusowe przewozy pasażerskie z tytułu obowiązujących ustawowych ulg, a 247 mln zł przede wszystkim na budowę i utrzymanie urządzeń melioracji wodnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA