reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Częstochowa: Powstanie Centrum Integracji Społecznej dla bezrobotnych

Częstochowa: Powstanie Centrum Integracji Społecznej dla bezrobotnych

Centrum Integracji Społecznej skierowane do ok. 300 osób długotrwale bezrobotnych i bezdomnych powstanie w Częstochowie. Będą sprzątać torowiska, przystanki, pracować przy utrzymaniu zieleni miejskiej, terenów szkolnych oraz porządkowaniu obrzeży miasta.

Powołanie Centrum Integracji Społecznej jest między innymi spowodowane wzrastającą liczbą osób bezrobotnych. "Niestety jako miasto i powiat częstochowski przekroczyliśmy średnią wojewódzką. Z naszych informacji wynika, że bezrobocie dotyczy najczęściej osób powyżej 45. roku życia, głównie posiadających wykształcenie podstawowe i zawodowe. Wiele z nich to osoby długotrwale bezrobotne, czyli takie, które nie pracują przez rok lub nawet dziesięć lat. Niektórzy z nich przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy, jest im nawet z tym wygodnie, dlatego musimy na nich wpłynąć, przygotować do podjęcia pracy, realizacji określonych zadań i obowiązków" - powiedział naczelnik wydziału promocji zatrudnienia i spraw społecznych Urzędu Miasta w Częstochowie Adrian Staroniek.

Centrum rozpocznie działalność z początkiem 2013 roku. Będzie jednostką samorządową. Reintegracją społeczną i zawodową objętych zostanie ok. 300 osób bezrobotnych i bezdomnych.

Będą kierowani do rozmaitych prac na terenie miasta, m.in. sprzątania torowisk, przystanków, prac przy utrzymywaniu zieleni miejskiej, porządkowaniu obrzeży miasta, a także do odśnieżania chodników, drobnych napraw w szkołach, karmienia ptaków. "Przymierzamy się także do zlecania im doręczania urzędowej poczty wychodzącej z Urzędu Miejskiego i jednostek podległych miastu" - poinformował Staroniek.

Za wykonaną pracę otrzymają pieniądze z funduszu pracy pochodzących ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze będzie im wypłacać Powiatowy Urząd Pracy jako tzw. świadczenie integracyjne. Obecnie wynosi ono prawie 800 zł.

Po pewnym czasie miasto będzie zachęcać do podjęcia pracy u przedsiębiorcy, bądź do założenia np. spółdzielni socjalnych. W zamyśle urzędników jest także przekształcenie Centrum Integracji Społecznej w centrum obsługi księgowej dla zawiązanych przez uczestników przedsięwzięcia podmiotów gospodarczych.

Centrum będzie współpracować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy oraz organizacjami pozarządowymi.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach na koniec sierpnia tego roku stopa bezrobocia w mieście Częstochowa wyniosła - 12,4 proc. a powiecie częstochowskim - 18,8 proc. Z kolei stopa bezrobocia dla całego woj. śląskiego osiągnęła poziom - 10,2 proc., a dla kraju - 12,4 proc. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama