reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Prezydencka inicjatywa ustawodawcza w sprawie sądów

Prezydencka inicjatywa ustawodawcza w sprawie sądów

Prezydent zapowiada inicjatywę ustawodawczą w sprawie sądów powszechnych. Ma ona doprowadzić do "racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce".

Zgodnie z informacją ministra w Kancelarii Prezydenta Sławomira Rybickiego, Prezydent ma zastrzeżenia zarówno do rozporządzenia ministra Gowina w sprawie sądów powszechnych, jak i do popieranych przez PSL rozwiązań, znoszących reorganizację sądów, a zawartych w obywatelskim projekcie.

Zdaniem prezydenta, likwidacja części sądów rejonowych wskutek rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa była zbyt arbitralna. Równocześnie Bronisław Komorowski uważa, że próba odebrania Ministrowi Sprawiedliwości w drodze ustawowej kompetencji do tworzenia i likwidowania sądów i przenoszenia odpowiedzialności w tej sprawie na Sejm jest działaniem "nieodpowiedzialnym i psującym państwo".

Jak mówił Rybicki inicjatywa ustawodawcza, którą ma podjąć prezydent, ma doprowadzić do "racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce". Decyzje te mają być podejmowane na podstawie obiektywnych i racjonalnych przesłanek, takich jak kryteria ludnościowe czy liczba rozpatrywanych spraw. Prezydent przeprowadzi też konsultacje z liderami ugrupowań parlamentarnych w tej sprawie.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapewnia, że inicjatywa prezydenta go cieszy: Dodał, że nie odbiera tego jako wotum nieufności. Jarosław Gowin mówił, że rozmawiał z prezydentem na ten temat i jego stanowisko jest zbieżne z intencją ewentualnego projektu prezydenckiego. "Zgadzam się z tym, że kryteria na podstawie których Minister Sprawiedliwości podejmuje decyzje o znoszeniu bądź tworzeniu sądów mogą być doprecyzowane" - mówił Jarosław Gowin.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych przekształcono w wydziały zamiejscowe większych jednostek, jest zgodne z konstytucją. Sędziowie zajmowali się sprawą na wniosek grupy posłów, głównie PSL-u, oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Dziś, tj. 5 kwietnia 2013 r.,  Sejm zajmie się, popieranym przez PSL, obywatelskim projektem ustawy znoszącym reorganizację sądów.

Zobacz więcej Wiadomości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama