reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Żłobki - mniejszy wkład gmin

Żłobki - mniejszy wkład gmin

W żłobkach wkład własny gminy zmniejszy się z 50 do 20%. Ustawę żłobkową podpisał Prezydent.

Ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw ma na celu zwiększenie skuteczności rozwiązań przyjętych w 2011 roku w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Z załączonego do projektu ustawy uzasadnienia wynika, że propozycje zmian zostały przygotowane między innymi na podstawie uwag zgłaszanych przez podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce oraz postulatów przedstawionych podczas debaty zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 2012 r.

Do najistotniejszych zmian wprowadzanych przez przedmiotową ustawę należy zmniejszenie wkładu własnego gminy z 50 % do 20 % w kosztach realizacji zadania przy ubieganiu się o środki finansowe z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.

Ponadto rozszerzony został katalog podmiotów, które będą mogły się ubiegać się o tego rodzaju środki. Oprócz gmin o dofinansowanie będą mogły się starać także osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

W wyniku wprowadzonych zmian nie tylko gminy, ale także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej będą mogły zatrudniać dziennych opiekunów.

Wprowadzone zostały przepisy umożliwiające organizowanie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także stworzona została możliwość zapewnienia takiej obsługi przez jednostki obsługi ekonomiczno – administracyjnej szkół i placówek określonych w ustawie o systemie oświaty. 

Źródło: prezydent.pl

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Czytaj także

Źródło:

Inne

Zdjęcia

żłobek
żłobek

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama