| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiana Konstytucji w Sejmie

Zmiana Konstytucji w Sejmie

Prawo obywateli do występowania z inicjatywą zmian w ustawie zasadniczej to jedna propozycji Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś (23.10) drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi przygotowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość propozycjami zmian w konstytucji. Projekt zakłada obligatoryjne przeprowadzenie referendum krajowego, gdy z inicjatywą wystąpi grupa co najmniej miliona obywateli. Przyznaje im też prawa do występowania z inicjatywą zmian w ustawie zasadniczej.

Odbędzie się też drugie czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada on zmniejszenie wysokości wpłat "janosikowych". Ustala też motywacyjny sposób rozdzielania środków pochodzących z tych wpłat między gminy i powiaty.

Zobacz również: Czy Mazowsze zapłaci "janosikowe"?

Sejm ma poza tym wysłuchać informacji bieżącej na temat szczytu klimatycznego, który odbędzie się w dniach 11-22 listopada w Warszawie.

Wieczorem będą głosowania. Posłowie zadecydują między innymi o tym, czy Sejm będzie pracował nad projektem ustawy o przyznaniu świadczenia pieniężnego i renty inwalidzkiej Sybirakom-kombatantom przebywającym w latach 1939-1956 na przymusowym zesłaniu lub deportacji w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Debata na ten temat odbyła się na poprzednim posiedzeniu. Wtedy PO wniosła o odrzucenie przygotowanego przez PiS projektu w pierwszym czytaniu.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »