reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zbiórki publiczne - będą ułatwienia

Zbiórki publiczne - będą ułatwienia

Zbiórki publiczne mają stać się łatwiejsze. Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, już znajdująca się w Sejmie, zakłada, że organizacje pozarządowe nie będą musiały prosić o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, a jedynie będą zgłaszały to, że taką zbiórkę planują.

Już pojutrze kolejny, 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Istnieje szansa, że następny będzie łatwiej zorganizować od strony formalnej. Sejm pracuje bowiem nad zmianą ustawy o zbiórkach publicznych. Projekt jest po pierwszym czytaniu i pracach w komisjach.

WOŚP wpisał się w świadomość Polaków, a jego działalność przynosi korzyści placówkom medycznym. Dla tak zorganizowanej i długoletniej akcji zdobycie odpowiednich zezwoleń nie jest dziś problemem. Jednak dla wielu mniejszych przedsięwzięć konieczność uzyskania zgody urzędników bywa sporym utrudnieniem.

Lokalnym przykładem może być organizowana od kilku lat w Krakowie „Akcja SOS – Uczelnie Schroniskom” – zbiórka wśród studentów i naukowców niezbędnego wyposażenia, karmy i pieniędzy na rzecz zwierząt w lokalnym schronisku. Akcja każdorazowo wymaga zgody rektorów uczelni oraz prezydenta miasta. Wyjście poza miasto wymagałoby zgody marszałka województwa, a przekroczenie granic województwa – konieczność ubiegania się o zgodę ministra administracji i cyfryzacji. Ale to ma się wkrótce zmienić.

Zobacz również: Powierzanie zadań organizacjom pożytku publicznego

– Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, już znajdująca się w Sejmie, zakłada, że organizacje pozarządowe nie będą musiały prosić o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, a jedynie będą zgłaszały to, że taką zbiórkę planują. W ciągu trzech dni po zgłoszeniu będą mogły rozpocząć zbiórkę publiczną. To duże ułatwienie dla organizacji, zdejmujące jednocześnie część obowiązków z urzędników – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Agata Tomaszewska, koordynator projektów z Forum Darczyńców.

Tym bardziej że zgoda to decyzja arbitralna, co więcej pochłania dużo czasu, jak również pieniędzy z budżetu państwa na pracę urzędników analizujących wnioski i wydających odpowiednie decyzje. Nowy projekt pozostawia definicję zbiórek publicznych jako prowadzonych w przestrzeni publicznej, czyli dary zbierane w gotówce do puszek i w naturze. To kwesty prowadzone w domach i instytucjach. We wciąż obowiązujących przepisach problemem był fakt, że rozporządzenie włączało do ustawowej definicji zbiórki publicznej również przelewy na konto czy wszelkie wpłaty internetowe – zjawiska spoza sfery publicznej.

– Teraz mają nastąpić zmiany i będzie wiadomo, że wpłaty na konto nie są zbiórką publiczną, że nie potrzebujemy dodatkowo zgłaszać takich wpłat, ponieważ są one kontrolowane przez system bankowy – tłumaczy Agata Tomaszewska.

Projekt nowelizacji ustawy przeszedł już etap pierwszego czytania i prace w komisjach. Choć do projektu zgłoszono wiele uwag, to, zdaniem Agaty Tomaszewskiej, cieszy się on poparciem wszystkich stron sceny politycznej i można mieć nadzieję na wejście nowych przepisów jeszcze w tym roku.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl

Zdjęcia

Zbiórki publiczne - zmiany
Zbiórki publiczne - zmiany

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama