reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przekształcenie spółek SP w instytucje kultury

Przekształcenie spółek SP w instytucje kultury

Projekt ustawy przewiduje przekształcenie czterech jednoosobowych spółek Skarbu Państwa w instytucje kultury, co pozwoli na skuteczną ochronę i zarządzanie przez nie prawami autorskimi. Ponadto pieczę nad nimi obejmie Minister Kultury.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i trzy studia filmowe, będące obecnie spółkami Skarbu Państwa mogą zostać przekształcone w instytucje kultury - zakłada ustawa, którą w sobotę bez poprawek poparł Senat. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Za ustawą głosowało jednogłośnie 77 senatorów.

Ustawa o przekształceniu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, prowadzących działalność z wykorzystaniem dóbr kultury w państwowe instytucje kultury, ma na celu uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji - Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studia Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studia Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy.

Obecnie te instytucje są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. Projekt ustawy proponuje rozwiązania, które pozwolą przekształcić je w instytucje kultury, nad którymi pieczę będzie sprawował minister kultury.

Jako spółki Skarbu Państwa instytucje te muszą prowadzić działalność komercyjną; wszystkie są niedochodowe. Nie udała się ich prywatyzacja, z powodu braku zainteresowania inwestorów. Tymczasem wszystkie te spółki posiadają prawa autorskie do dzieł ocenianych przez MKiDN jako ważne dla polskiej kultury i wymagające ochrony. Przekształcenie tych spółek w instytucje kultury pozwoli na skuteczną ochronę i zarządzanie posiadanymi przez nie prawami autorskimi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Projekt/ Fot. Fotolia
Projekt/ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama