Od nowego roku porządkowanie zarządzania instytucjami kultury
REKLAMA
Prezydent 20 września br. podpisał ustawę z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają usprawnić funkcjonowanie instytucji kultury i spowodować efektywniejsze wykorzystywanie środków przeznaczanych na działalność kulturalną i artystyczną. Nowe regulacje odnoszą się do kilku ustaw: z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej), z 21 listopada 1996 r. o muzeach, z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, czy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek amorządu terytorialnego (dalej: ustawa o dochodach JST).
REKLAMA
Co się zmienia
Do najważniejszych zmian należy podział na instytucje artystyczne i inne instytucje kultury. Wyodrębnienie instytucji artystycznych (teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry lub estrady) umożliwi większą elastyczność działania oraz dostosuje ich specyfikę do profilu działań artystycznych. O formie działalności zdecyduje organizator w akcie założycielskim. Do ustawy o działalności kulturalnej dodano art. 11a pkt 1 i 2 o treści „Działalność kulturalna instytucji artystycznej organizowana jest w oparciu o sezony artystyczne, na które ustala się plany repertuarowe. (...) Sezon artystyczny rozpoczyna się w dniu 1 września, a kończy w dniu 31 sierpnia następnego roku”.
Czytaj także:
Jakie są kompetencje kierowników instytucji kultury>>
Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji kultury nie precyzują jasno, jak daleko sięgają uprawnienia jej kierownika. Mówią jedynie, że osoba ta zarządza instytucją kultury i reprezentuje ją na zewnątrz. Dlatego konieczne jest określenie szczegółów kompetencji dyrektora w statucie lub w regulaminie instytucji.
Biblioteka publiczna tylko jako instytucja kultury>>
Możliwość łączenia bibliotek i muzeów z innymi instytucjami kultury przewiduje projekt założeń reformy działalności kulturalnej przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od powodzenia tych zmian zależy dalsza działalność wielu bibliotek, głównie w małych miejscowościach.
Status prawny instytucji kultury>>
Fakt dotowania działalności instytucji kultury przez gminę nie daje sam przez siebie organizatorowi kompetencji do nieograniczonego kontrolowania działalności instytucji kultury, czy też wprowadzania rozwiązań, które naruszałyby przepisy prawa.
Nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury>>
Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zawiera przepisy korzystne dla samorządów występujących w roli organizatorów działalności kulturalnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.