reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Głosowanie korespondencyjne za granicą

Głosowanie korespondencyjne za granicą

Dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl.

Zgłaszanie głosowania pocztą za granicą

Do środy można zgłaszać konsulowi chęć oddania głosu korespondencyjnie za granicą. Można to zrobić m.in. ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej np. za pomocą portalu ewybory.msz.gov.pl. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

W zgłoszeniu należy podać oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju (w przypadku osób przebywających za granicą czasowo), a także numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2015: diety członków komisji wyborczych

W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Konieczne jest też wskazanie adresu, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy albo zadeklarować jego osobisty odbiór. Na podstawie takiego zgłoszenia konsul wpisze osobę do spisu wyborców i wyśle pakiet wyborczy, zawierający m.in. karty do głosowania, kopertę zwrotna? i instrukcje?.

Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl. Po udanej rejestracji z portalu można pobrać potwierdzenie. Potwierdzenie przesłane zostanie też na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

Głosowanie korespondencyjne jest możliwe w wybranych komisjach wyborczych.

Resort spraw zagranicznych zaznacza, że dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Wyborcy ci - przypomniano - będą głosować na kandydatów do Sejmu i Senatu zarejestrowanych w okręgu warszawskim. (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama