reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Biblioteki publiczne to także centra kulturalne

Biblioteki publiczne to także centra kulturalne

Zakurzone regały, rozpadające się książki – w taki sposób wiele osób wyobraża sobie bibliotekę. Może być jednak inaczej – coraz częściej biblioteki to atrakcyjne, tętniące życiem centra kulturalne.

Utrzymanie funkcjonowania bibliotek publicznych wszystkich szczebli – gminnych, powiatowych i wojewódzkich – należy do zadań własnych samorządu terytorialnego. Placówki mogą być finansowane z różnych źródeł – środków samorządowych, budżetu państwa, głównie poprzez dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej: MKiDN) w ramach dofinansowania prowadzenia instytucji kultury, ze środków unijnych oraz dochodów własnych. Biblioteki mogą być także objęte mecenatem przez prywatnych sponsorów. Ich budżet mogą uzupełniać dochody własne oraz granty z programów różnych szczebli.

Na ten temat:

Biblioteki gminne i powiatowe

Gmina powinna prowadzić co najmniej jedną bibliotekę publiczną, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych. Co najmniej jedną bibliotekę publiczną powinien prowadzić również powiat.

Zatrudnianie bibliotekarzy i pracowników obsługi

Do pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w jednostkach oświatowych (np. bibliotekach pedagogicznych) prowadzonych przez urzędy marszałkowskie, mają zastosowanie przepisy dotyczące pracowników samorządowych, m.in. rozporządzenia RM z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. W tabeli „stanowiska pracownicze” lp. 14 jest stanowisko bibliotekarz.

Ewidencja w bibliotekach publicznych

Zorganizowane w formie instytucji kultury - Biblioteka Narodowa oraz biblioteki jednostek samorządu terytorialnego - to biblioteki publiczne. Biblioteki publiczne wchodzą w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Sieć ta została utworzona w celu prowadzenia jednolitej działalności bibliotecznej i informacyjnej, umożliwiającej korzystanie z materiałów bibliotecznych i innych źródeł informacji. Ewidencję bibliotek wchodzących w skład sieci bibliotecznej prowadzi Biblioteka Narodowa.

Ograniczenia w wynagrodzeniach w bibliotekach samorządowych

W bibliotece będącej samorządową instytucją kultury wypłaca się świadczenia urlopowe. W bibliotece tej na podstawie aktu powołania zatrudniony jest dyrektor oraz na podstawie umowy o pracę – główny księgowy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama