reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Dochody leżą na ulicy

Dochody leżą na ulicy

Obowiązujące od ubiegłego roku przepisy pozwalają strażnikom miejskim na karanie przestępstw pospolitych mandatami. Wpływy z tych mandatów mogą być dodatkowym źródłem dochodów budżetu samorządowego.

Samorządy lokalne mają do dyspozycji środki pieniężne, pochodzące z czterech źródeł, czyli z podatków i opłat administracyjnych oraz majątku lokalnego, subwencji ogólnych i celowych, dotacji państwowych oraz innych środków publicznoprawnych, a także pożyczek i obligacji. Dochody z podatków, subwencji ogólnych i wpływy z majątku stanowią od 80 do 90% dochodów bezzwrotnych samorządu terytorialnego. Wśród pozostałych, pozabudżetowych, źródeł są też takie, które samorządy wykorzystują w zbyt małym zakresie.

Dobry gospodarz gminy musi być skuteczny na zewnątrz i wewnątrz. Na zewnątrz w reprezentowaniu interesów gminy i pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na inwestycje – twierdzi Janusz Kwaśniak, wójt Gminy Borzęcin.

Skąd można czerpać środki pozabudżetowe?

Należy korzystać z możliwości płynących z obowiązującego prawa – doradza Andrzej Olszewski, wójt Gminy Aleksandrów Kujawski.

Czytaj także:

Na jakie dochody mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego>>

Źródłami dochodów własnych gminy są wpływy z podatków:od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, dochodowego od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych. Dochody własne gmin pochodzą również z wpływów z opłat: skarbowej, targowej, miejscowej, eksploatacyjnej (o której mowa w Prawie geologicznym i górniczym) oraz innych opłat stanowiących dochody gminy.

Planowanie dochodów i wydatków w samorządach należy poprawić>>

Samorządy zaczęły już prace nad przygotowaniem projektów budżetów na 2011 rok. Opracowując je, warto skorzystać z analizy regionalnych izb obrachunkowych na temat jakości ubiegłorocznych budżetów. Dzięki temu samorządy będą mogły uniknąć błędów.

Skutki nieterminowego odprowadzenia dochodów budżetu państwa>>

Jednostki samorządu terytorialnego – na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych – od nieterminowo odprowadzonych dochodów naliczają i odprowadzają odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Jeżeli jednak jednostka nie naliczy i nie odprowadzi do budżetu państwa odsetek, to w jakiej formie można je wyegzekwować?

Dochody budżetu samorządu z subwencji>>

Nadanie części subwencji ogólnej określonego charakteru nie ogranicza możliwości samorządu terytorialnego do wydatkowania tych środków na inne cele. Rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa mają prawo decydować o przeznaczeniu środków otrzymanych w formie subwencji ogólnej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama