reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Waloryzacja emerytur i rent 2015

Waloryzacja emerytur i rent 2015

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku odbędzie się na podstawie wskaźnika waloryzacji, wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku.

Podstawą prawną wydania rozporządzenia jest art. 89 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.).

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent to wskaźnik inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji w części dotyczącej realnego wzrostu płac jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. W razie nieuzgodnienia stanowiska w Trójstronnej Komisji w sprawie tego zwiększenia, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Polecamy: Newsletter

Propozycja strony rządowej - pozostawienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. - została poparta przez stronę pracodawców. Centrale związkowe w wystosowanym na piśmie wspólnym stanowisku z dnia 26 maja br. zaproponowały, by zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2015 r. wyniosło nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2014 r. zwiększony o 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2014.

Posiedzenia Trójstronnej Komisji 23 i 26 czerwca 2014 roku nie do prowadziły jednak do uzgodnienia wzrostu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w części dotyczącej wzrostu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W tej sytuacji Rada Ministrów wydała przedmiotowe rozporządzenie.

Masz pytanie? Zapraszamy na Forum!

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku/ Fot. Fotolia
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama