Emerytury służb mundurowych
REKLAMA
REKLAMA
Funkcjonariusze mundurowi 10 formacji podlegających Ministerstwu spraw wewnętrznych oraz żołnierze zawodowi otrzymują prawo do świadczeń na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin (Dz.U.2013.667). Na podstawie przepisów ustawy funkcjonariuszom zwolnionym ze służby przysługuje z budżetu państwa prawo do zaopatrzenia emerytalnego za wysługę lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby a członkom ich rodzin - w razie śmierci żywiciela. Oznacza to, że funkcjonariusze oraz żołnierze zawodowi nie są włączeni do powszechnego sytemu emerytalnego do ZUS. 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące warunków uzyskania prawa do emerytury mundurowej. Jednakże dotyczy to osób, które wstąpiły do służby od 2013 r.
REKLAMA
Zobacz również: Statut żołnierza zawodowego ze względu na jego uposażenie
Zmiany w emeryturach mundurowych od 2013 r.
Do 31 grudnia 2012 r. prawo do uzyskania świadczenia emerytalnego służb mundurowych przysługiwało funkcjonariuszom lub żołnierzom zawodowym po 15 latach służby bez względu na wiek. Oznaczało to, że funkcjonariusz mógł nabyć prawo do emerytury po ukończeniu nawet 35 lat. Od 1 stycznia 2013 r. wymagane jest spełnienie dwóch warunków do otrzymania prawa do świadczeń emerytalnych, w tym wieku i stażu pracy. Minimalny wiek uprawniający do emerytury to 55 lat a minimalny staż służby to 25 lat. Żołnierz, który w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej osiągnął staż służby 25 lat, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku. Wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości przyznawanej pensji. Podstawę wymiaru stanowi zatem średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami stałymi. Poprzedni system zakładał, że emeryturę wylicza się na podstawie ostatniego uposażenia. Funkcjonariusz/żołnierz ma prawo wskazać kolejne 10 lat służby stanowiące podstawę wymiaru emerytury.
Od 2014 r. rząd przewiduje zmiany w przyznawaniu emerytur mundurowym rencistom. Oznacza to, iż nie będą oni mieli prawa do wyższego świadczenia emerytalnego powiększonego o 15%.
Wysokość emerytury mundurowej
Do 31 grudnia 2012 r. emerytura mundurowa żołnierza stanowiła 40% podstawy jej wymiaru oraz każdy rok dodatkowej pracy powodował zwiększenie jej o dodatkowe 2,6%. Po wprowadzonych zmianach od 1 stycznia 2013 r. emerytura żołnierza wynosi 60% podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta odpowiednio o 3% za każdy kolejny rok służby. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w trakcie prowadzonych działań wojennych. Żołnierz, który został powołany po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej lub innej służby uwzględnianej przy ustalaniu prawa do emerytury policyjnej, ma prawo wyboru ustalenia emerytury na zasadach i w wysokości określonych w przepisach ustawy.
Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA