REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury służb mundurowych

Monika Pązik
Emerytury służb mundurowych. / fot. ShutterStock
Emerytury służb mundurowych. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat oraz 25 lat stażu w służbie. Dodatkowo mundurowi renciści od 2014 r. nie będą uprawnieni do uzyskania wyższego świadczenia. Na jakiej podstawie nabywa się prawo do emerytury mundurowej oraz w jakim wymiarze?

Funkcjonariusze mundurowi 10 formacji podlegających Ministerstwu spraw wewnętrznych oraz żołnierze zawodowi otrzymują prawo do świadczeń na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin (Dz.U.2013.667). Na podstawie przepisów ustawy funkcjonariuszom zwolnionym ze służby przysługuje z budżetu państwa prawo do zaopatrzenia emerytalnego za wysługę lat lub w razie całkowitej niezdolności do służby a członkom ich rodzin - w razie śmierci żywiciela. Oznacza to, że funkcjonariusze oraz żołnierze zawodowi nie są włączeni do powszechnego sytemu emerytalnego do ZUS. 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące warunków uzyskania prawa do emerytury mundurowej. Jednakże dotyczy to osób, które wstąpiły do służby od 2013 r.

REKLAMA

Zobacz również: Statut żołnierza zawodowego ze względu na jego uposażenie

Zmiany w emeryturach mundurowych od 2013 r.

Do 31 grudnia 2012 r. prawo do uzyskania świadczenia emerytalnego służb mundurowych przysługiwało funkcjonariuszom lub żołnierzom zawodowym po 15 latach służby bez względu na wiek. Oznaczało to, że funkcjonariusz mógł nabyć prawo do emerytury po ukończeniu nawet 35 lat. Od 1 stycznia 2013 r. wymagane jest spełnienie dwóch warunków do otrzymania prawa do świadczeń emerytalnych, w tym wieku i stażu pracy. Minimalny wiek uprawniający do emerytury to 55 lat a minimalny staż służby to 25 lat. Żołnierz, który w dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej osiągnął staż służby 25 lat, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku. Wysokość świadczenia będzie zależała od wysokości przyznawanej pensji. Podstawę wymiaru stanowi zatem średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami stałymi. Poprzedni system zakładał, że emeryturę wylicza się na podstawie ostatniego uposażenia. Funkcjonariusz/żołnierz ma prawo wskazać kolejne 10 lat służby stanowiące podstawę wymiaru emerytury.
Od 2014 r. rząd przewiduje zmiany w przyznawaniu emerytur mundurowym rencistom. Oznacza to, iż nie będą oni mieli prawa do wyższego świadczenia emerytalnego powiększonego o 15%.

Wysokość emerytury mundurowej

Do 31 grudnia 2012 r. emerytura mundurowa żołnierza stanowiła 40% podstawy jej wymiaru oraz każdy rok dodatkowej pracy powodował zwiększenie jej o dodatkowe 2,6%. Po wprowadzonych zmianach od 1 stycznia 2013 r. emerytura żołnierza wynosi 60% podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta odpowiednio o 3% za każdy kolejny rok służby. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w trakcie prowadzonych działań wojennych. Żołnierz, który został powołany po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej lub innej służby uwzględnianej przy ustalaniu prawa do emerytury policyjnej, ma prawo wyboru ustalenia emerytury na zasadach i w wysokości określonych w przepisach ustawy.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można otrzymać kilka bonów energetycznych na jeden adres? Jak to zrobić? Czy będzie kontrola?

Tak jest to możliwe. Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. 

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA