REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Robert Telus: w 2024 r. rusza program odbudowy trzody chlewnej; z budżetem 250 mln zł

Robert Telus: w 2024 roku rusza program odbudowy trzody chlewnej
Marian Zubrzycki
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w 2024 roku ma ruszyć pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł. W ramach programu hodowcy będą mogli liczyć na dotacje oraz preferencyjne kredyty.

O nowym programie resortu rolnictwa, minister Robert Telus mówił w środę 11 października podczas wizyty u jednego z hodowców trzody chlewnej w w miejscowości Dziwle (woj. łódzkie).

REKLAMA

Program odbudowy trzody chlewnej od 2024 roku

"Ogłaszamy program odbudowy trzody chlewnej, którego celem jest zwiększenie liczby loch i warchlaków. Żeby nie były one przywożone z zagranicy. Stawiamy na polską hodowlę, bo jest to również ważne z uwagi na nadwyżkę zboża. Musimy zwiększyć hodowlę i kładziemy na to duży nacisk" – powiedział.

Jak dodał, celem programu ma być zwiększenie pogłowia loch o 200 tys. sztuk.

Telus zaznaczył, że program odbudowy pogłowia świń powstał po wielu konsultacjach z hodowcami, którzy – jak dodał minister – mieli duży udział w jego ostatecznym kształcie.

Założenia programu odbudowy pogłowia świń

Jego główne założenia to wsparcie finansowe w postaci preferencyjnego kredytu lub dotacji hodowców przy budowie, rozbudowie i modernizacji chlewni oraz jej wyposażeniu, w tym również przy wznowieniu produkcji w gospodarstwach, w których zaprzestano produkcji świń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni

REKLAMA

Preferencyjny kredyt z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni, w tym instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną będzie miał zabezpieczenie jego spłaty ze środków publicznych nawet do 80 proc. kwoty kredytu. "Przez pierwsze dla lata państwo będzie spłacało 100 proc. odsetek od kredytu, a w kolejnych dwóch latach 50 proc." – dodał Telus.

Z kolei uzyskana przez hodowców dotacja może być przeznaczona na zakup oraz instalację wyposażenia i wynosić 65 proc. wartości zakupu lub leasingu maszyn, urządzeń, wyposażenia chlewni i jego instalacji.

Wsparcie finansowe do budowy instalacji OZE dla hodowców

Hodowcy mogą też otrzymać wsparcie finansowe do budowy instalacji OZE wraz z magazynami energii, w tym m.in.: biogazowni. Dotacja w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych może wynieść do 20 mln zł, a pożyczka do 25 mln zł.

Program odbudowy trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł w 2024 roku

"Pilotaż programu ruszy w przyszłym roku. Na pierwszy rok jego działania przeznaczymy 250 mln zł, z których będzie mogło skorzystać 50 hodowców. Chcemy, by był to efektywny program i żeby obowiązywał nawet przez 10 lat" – dodał Telus.

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra poinformował, że ze uwagi na chorobę ASF pogłowie świń zmniejszyło się w Polsce do ok. 10 mln sztuk. "Mamy w Polsce ok. 19 mln stanowisk dla świń. Dlatego bardzo zależy nam, żeby na nowo zasiedlać istniejące już chlewnie" – podkreślił.

Z programu będą mogli skorzystać hodowcy, którzy w swoich stadach mają od 50 do 600 loch.

autor: Bartłomiej Pawlak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

REKLAMA

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

REKLAMA