Zarejestruj się
REKLAMA
Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).
Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".
Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami.
Dofinansowanie do zakupu nawozów. Ponad 101 tys. wniosków złożyli rolnicy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dofinansowania do zakupionych nawozów mineralnych. Kto ma szansę na wsparcie? Ile można dostać?
REKLAMA
Rząd uruchamia pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Resort rolnictwa podał szczegóły pakietu pomocy.
Ograniczenia w sprzedaży ziemi rolnej cudzoziemcom wprowadzone w 2016 r. są skuteczne – poinformowało ministerstwo rolnictwa. W latach 2010–2015 za zezwoleniem MSWiA sprzedano cudzoziemcom 4 949,27 ha, a w latach 2016–2022 – 191,1 ha.
Dopłaty do rodzin pszczelich, którym udało się przezimować będą wypłacane na podstawie wniosków, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od 1 kwietnia do 31 maja. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej rodziny pszczelej?
Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.
REKLAMA
Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 obowiązuje od 15 marca. Regulacja stwarza ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej w naszym kraju.
Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara Wspólnej Polityki Rolnej za 2023 r. można składać już od 15 marca. Jest to pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027: trwa kampania informacyjna, odbywają się szkolenia. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się 15 marca.
Ułatwienie przygotowania i realizacji inwestycji w biogazownie rolnicze to cel przepisów, nad którymi pracuje resort rolnictwa. Projekt ustawy ma być przyjęty przez rząd jeszcze w I kwartale tego roku.
Ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 określa zasady uruchamiania unijnych środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 20 lutego.
REKLAMA