REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Minister Robert Telus o strategii rozwoju rolnictwa
Marian Zubrzycki
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).
rozwiń >

Robert Telus, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w zorganizowanej w piątek w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach konferencji podsumowującej regionalne spotkania w ramach konsultacji publicznych dot. zaktualizowanej strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 roku.

REKLAMA

Aktualizacja rolniczej strategii w obliczu nowych wyzwań

Jak podkreślił Telus, zaktualizowanie rolniczej strategii to wymógł ostatnich lat związanych m.in. z pandemią COVID-19 i wybuchem wojny na Ukrainie. Dodał, że dokument dotyczący rozwoju polskiego rolnictwa powstał w wyniku dialogu społecznego.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Zwrócił uwagę, że strategia oparta jest na zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Polski. "Chodzi o to, żeby nie brakowało towarów, ale także by były one w odpowiedniej cenie. Dlatego w strategii położyliśmy duży nacisk przede wszystkim na magazynowanie żywności, to są m.in. dotacje do budowy silosów" – zaznaczył minister rolnictwa na konferencji prasowej.

Odbudowa polskiego przetwórstwa

Dodał, że równie istotna jest odbudowa polskiego przetwórstwa. "Nie może być tak, że o cenie surowca, produktu rolniczego nie decyduje rolnik, tylko zagraniczne koncerny. To wielki błąd historyczny, który popełnili nasi poprzednicy, gdy oddano polskie przetwórstwo w ręce wielkich koncernów zagranicznych". Jak ocenił, najbardziej jest to widoczne w przypadku owoców miękkich. "Dlatego bardzo duży nacisk kładziemy w tej strategii na przetwórstwo i już je finansujemy" – poinformował Telus.

Hodowla trzody chlewnej i choroba ASF

Zaznaczył, że w dokumencie duży nacisk położono również na obudowę hodowli trzody chlewnej. Jak bowiem przyznał minister, choroba ASF mocno zredukowała stada świń w Polsce. "Dlatego jedno z moich pierwszych rozporządzeń dotyczyło tego, że rolnicy mogą rozpocząć hodowlę na własny użytek. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na ASF" – wyjaśnił.

Polskie rolnictwo w handlu

Minister wskazał również, że polskie rolnictwo musi mieć też większy udział w handlu. Stąd – jak mówił – inicjatywy tzw. lokalnej półki w marketach mająca na celu skrócenie drogi "od pola do stołu".

Regionalne uwarunkowania i wsparcie państwa

Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk zwrócił uwagę, że strategia uwzględnia regionalne uwarunkowania i uwzględnia problemy, zagrożenia i szanse. "Pozwoli ona rozwijać nasze rolnictwo. To nie jest bowiem tak, że wolny rynek załatwi wszystkie sprawy. W wielu dziedzinach gospodarki nie załatwi, a w rolnictwie w szczególności. Ze względu na trudne do przewidzenia warunki gospodarowania państwo musi pomagać naszym rolnikom, żebyśmy się wszyscy czuli bezpiecznie" – przyznał.

Priorytety województwa łódzkiego

Wicemarszałek woj. łódzkiego Andrzej Górczyński zapewnił, że rozwój rolnictwa i program rozwoju obszarów wiejskich jest priorytetem zarządu woj. łódzkiego. "Na te działanie postawiliśmy bardzo mocno" – przekonywał.

autor: Bartłomiej Pawlak

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA