REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister Robert Telus o strategii rozwoju rolnictwa
Marian Zubrzycki
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).
rozwiń >

Robert Telus, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w zorganizowanej w piątek w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach konferencji podsumowującej regionalne spotkania w ramach konsultacji publicznych dot. zaktualizowanej strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2030 roku.

REKLAMA

Aktualizacja rolniczej strategii w obliczu nowych wyzwań

Jak podkreślił Telus, zaktualizowanie rolniczej strategii to wymógł ostatnich lat związanych m.in. z pandemią COVID-19 i wybuchem wojny na Ukrainie. Dodał, że dokument dotyczący rozwoju polskiego rolnictwa powstał w wyniku dialogu społecznego.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Zwrócił uwagę, że strategia oparta jest na zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Polski. "Chodzi o to, żeby nie brakowało towarów, ale także by były one w odpowiedniej cenie. Dlatego w strategii położyliśmy duży nacisk przede wszystkim na magazynowanie żywności, to są m.in. dotacje do budowy silosów" – zaznaczył minister rolnictwa na konferencji prasowej.

Odbudowa polskiego przetwórstwa

Dodał, że równie istotna jest odbudowa polskiego przetwórstwa. "Nie może być tak, że o cenie surowca, produktu rolniczego nie decyduje rolnik, tylko zagraniczne koncerny. To wielki błąd historyczny, który popełnili nasi poprzednicy, gdy oddano polskie przetwórstwo w ręce wielkich koncernów zagranicznych". Jak ocenił, najbardziej jest to widoczne w przypadku owoców miękkich. "Dlatego bardzo duży nacisk kładziemy w tej strategii na przetwórstwo i już je finansujemy" – poinformował Telus.

Hodowla trzody chlewnej i choroba ASF

Zaznaczył, że w dokumencie duży nacisk położono również na obudowę hodowli trzody chlewnej. Jak bowiem przyznał minister, choroba ASF mocno zredukowała stada świń w Polsce. "Dlatego jedno z moich pierwszych rozporządzeń dotyczyło tego, że rolnicy mogą rozpocząć hodowlę na własny użytek. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na ASF" – wyjaśnił.

Polskie rolnictwo w handlu

Minister wskazał również, że polskie rolnictwo musi mieć też większy udział w handlu. Stąd – jak mówił – inicjatywy tzw. lokalnej półki w marketach mająca na celu skrócenie drogi "od pola do stołu".

Regionalne uwarunkowania i wsparcie państwa

Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk zwrócił uwagę, że strategia uwzględnia regionalne uwarunkowania i uwzględnia problemy, zagrożenia i szanse. "Pozwoli ona rozwijać nasze rolnictwo. To nie jest bowiem tak, że wolny rynek załatwi wszystkie sprawy. W wielu dziedzinach gospodarki nie załatwi, a w rolnictwie w szczególności. Ze względu na trudne do przewidzenia warunki gospodarowania państwo musi pomagać naszym rolnikom, żebyśmy się wszyscy czuli bezpiecznie" – przyznał.

Priorytety województwa łódzkiego

Wicemarszałek woj. łódzkiego Andrzej Górczyński zapewnił, że rozwój rolnictwa i program rozwoju obszarów wiejskich jest priorytetem zarządu woj. łódzkiego. "Na te działanie postawiliśmy bardzo mocno" – przekonywał.

autor: Bartłomiej Pawlak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA