reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Dowód osobisty 2015

Dowód osobisty 2015

Dowód osobisty w 2015 roku będzie zawierał nową informację: określenie obywatelstwa. Od 1 stycznia 2015 roku pojawią się jeszcze inne zmiany. Jakie? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Od 1 stycznia 2015 r. dowody osobiste będą wydawane w terminach określonych. Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia będzie ważny przez okres 5 lat od daty wydania dowodu osobistego. Natomiast dowód osobisty dla pozostałych osób będzie ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania. Teraz dowody osobiste z terminem nie oznaczonym są wydawane w przypadku osoby, która ukończyła 65 rok życia, o ile zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Dowody osobiste będą zawierały następujące dane określone w art. 12 ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010r Nr 167, poz. 1131 z późn. zm.)
dotyczące osoby:

a) nazwisko,
b) imię (imiona),
c) nazwisko rodowe,
d) imiona rodziców,
e) datę i miejsce urodzenia,
f) płeć,
g) wizerunek twarzy,
h) numer PESEL,
i) obywatelstwo.

Dane dotyczące dowodu osobistego:
a) seria i numer dowodu osobistego,
b) data wydania,
c) data ważności,
d) oznaczenie organu wydającego dowód osobisty.

W dowodach osobistych wydawanych od 1 stycznia 2015 r. nową informacją zawieraną w dokumencie będzie określenie obywatelstwa. Zniknie natomiast adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku - zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dowody osobiste, które zostały wydane przed 1 stycznia 2015 r. zachowują swoją ważność do upływu terminów w nich określonych (art.88 wskazanej ustawy).

Zmiany dotyczące dowodów osobistych zostały ujęte w ustawie z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010r Nr 167, poz. 1131z późn. zm.).
Wprowadzenie nowych regulacji prawnych będzie neutralne dla sfery dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast wydatki jednostek samorządu terytorialnego pozostaną na niezmienionym poziomie bądź mogą ulec niewielkiemu – trudnemu do oszacowania zmniejszeniu ze względu na obniżenie kosztów korespondencji jakie organy gmin ponoszą obecnie w przypadkach pośrednictwa przy wydawaniu dowodów osobistych.

Odpowiedzi udzielił Wydział Prasowy MSW

Zobacz również: Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama