REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

REKLAMA

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Tak, okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. dodatek stażowy czy nagroda jubileuszowa. Wynika to z art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Przepis ten przewiduje, że zaliczenie urlopu wychowawczego do stażu ma nastąpić w dniu jego zakończenia.

REKLAMA

Czy pracownik zatrudniony od marca 2010 r., który 15 kwietnia przyniósł pracodawcy świadectwo pracy potwierdzające jego ponad 12-letni staż pracy, nabywa prawo do dodatku stażowego od kwietnia czy od maja 2010 r.?

Jeżeli z przedstawionego świadectwa pracy wynika, że pracownik miał ponaddwunastoletni staż pracy już w momencie zatrudnienia (czyli 1 marca 2010 r.), to od tego dnia przysługuje mu dodatek stażowy. Jeśli natomiast zatrudnienie (które to świadectwo dokumentuje) ustało w trakcie obecnego stosunku pracy – a konkretnie w trakcie kwietnia – dodatek powinien być wypłacany począwszy od maja.

Czytaj także: Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden etat>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

● począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku – jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

● za dany miesiąc – jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

REKLAMA

Zasady te reguluje § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepis ten wyraźnie posługuje się pojęciem „nabycia prawa do dodatku”. Jest ono zatem decydujące przy ustalaniu początkowej daty wypłaty dodatku stażowego.

Nabycie prawa do dodatku za wieloletnią pracę następuje po 5 latach pracy, w wysokości 5%, i wzrasta z upływem każdego kolejnego roku zatrudnienia o 1% – aż do maksymalnego pułapu 20%. Tyle na ten temat można wyczytać z art. 38 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zarówno ten przepis, jak i rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych milczą natomiast w kwestii dokumentowania stażu pracy. Logiczna wydawałaby się tu zasada, że jeśli pracownik z opóźnieniem przedstawi dokumentację (np. świadectwa pracy), to dopiero od tego dnia nabywa konkretne uprawnienie (np. dodatek stażowy). Jednak przy świadczeniach i uprawnieniach powszechnych (a do takich należy – w przypadku pracowników samorządowych – dodatek stażowy) przyjmuje się, że pracownik nabywa do nich prawo od momentu, w którym spełniał kryterium stażowe. Dlatego właśnie dodatek stażowy powinien być w tym przypadku wypłacany od 1 marca 2010 r. – jeżeli na ten dzień pracownik miał już do niego prawo na podstawie świadectwa pracy dostarczonego z opóźnieniem.

Podobnie rzecz się ma z urlopem wypoczynkowym. Nawet jeśli pracownik w momencie zatrudnienia miał poniżej 10 lat pracy, ale później udokumentował ponad 10-letni staż pracy – to należy mu się urlop w wymiarze 26 dni od początku zatrudnienia.

Maksymalny okres „cofania się” w wyrównywaniu tego typu uprawnień to trzy lata wstecz (art. 291 k.p.). Obowiązek ten nie istnieje jedynie w stosunku do świadczeń i uprawnień, które są przyznawane na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych, określających np., że są zależne wyłącznie od zakładowego stażu pracy.

Czy, licząc staż pracy na 15 kwietnia 2010 r. (pracownikowi z poprzedniego pytania), uwzględnia się tylko okres zatrudnienia ze świadectwa pracy, czy okres ze świadectwa oraz 1 miesiąc i 14 dni pracy u obecnego pracodawcy?

Licząc staż pracy na 15 kwietnia 2010 r. pracownikowi, który został zatrudniony 1 marca 2010 r., sumuje się:

● wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia,

● inne okresy, które na podstawie przepisów wlicza się do stażu pracy,

● okres aktualnego zatrudnienia.

Czytaj także: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a staż pracy>>

REKLAMA

Czy po zakończeniu obecnej umowy (trwającej od 1 marca do 31 maja 2010 r.) i zawarciu kolejnej umowy od 1 czerwca, pracownikowi należy liczyć staż niejako na nowo, uwzględniając (wspomniane w poprzednim pytaniu) świadectwo pracy i 3-miesięczny okres zatrudnienia?

Tak – jeśli świadectwo pracy dokumentujące poprzedni okres zatrudnienia nie nakładało się na zatrudnienie w miesiącach marzec – maj. Jeśli się pokrywało w jakimś zakresie, to do stażu tylko raz przyjmujemy okres pokrywający się.

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704)

●• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

●• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

    Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy na KPO? Ekspert: 43 inwestycje zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

    Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

    D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

    PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

    Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

    REKLAMA

    Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

    23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

    Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

    W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

    Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

    Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

    Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

    W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

    REKLAMA

    Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

    W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

    Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

    Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

    REKLAMA