| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Nowy tryb wydawania prawa jazdy

Nowy tryb wydawania prawa jazdy

Po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami osoby ubiegające się o prawo jazdy mogą być zmuszone udać się najpierw do starosty – tak wynika z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Szczegółowy tryb postępowania przy wydawaniu praw jazdy reguluje obecnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

Tak jest...

Zgodnie z jego treścią organ wydający prawo jazdy (starosta) włącza się w procedurę dopiero na jej końcowym etapie. Osoba ubiegająca się o otrzymanie uprawnienia do kierowania pojazdami (prawa jazdy) udaje się bowiem najpierw do wybranego przez siebie ośrodka szkolenia kierowców, gdzie odbywa wymagane przepisami szkolenie. Następnie udaje się do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, gdzie przystępuje do egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje do kierowania pojazdem. Wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z odpowiednimi dokumentami jest przekazywany do starosty za pośrednictwem ośrodka po uwieńczonym sukcesem przystąpieniu do egzaminu. Starosta dokonuje weryfikacji złożonych dokumentów, a jeśli przebiegnie ona pozytywnie – wprowadza dane do systemu teleinformatycznego, tworzy kartę kierowcy i przekazuje producentowi praw jazdy zlecenie wykonania prawa jazdy dla danej osoby.

...a tak ma być

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami tryb ten ma ulec istotnej zmianie.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »