reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Szkolenie a redukcja punktów karnych kierowcy

Szkolenie a redukcja punktów karnych kierowcy

Czy odbycie przez kierowcę szkolenia po przekroczeniu 24 punktów karnych skutkuje redukcją tych punktów? Co z obowiązkiem ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy?

Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późń. zm.) policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji.

W myśl art. 130 ust. 2 tej ustawy punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 1 roku od dnia naruszenia, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć przypisana liczba punktów przekroczyłaby 24 punkty lub w przypadku kierowców, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3 - 20 punktów. Natomiast na podstawie art. 130 ust. 3 tej ustawy kierowca wpisany do ewidencji, o której mowa w ust. 1, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Zobacz również: Kara za niewskazanie sprawcy wykroczenia drogowego

Jednocześnie na podstawie § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 488) wydanego na podstawie art. 130 ust. 4 w/w ustawy odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24.

Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Op 250/14 (LEX nr 1490657) stwierdził, iż: „odbycie szkolenia nie może spowodować cofnięcia faktu, że został przez kierującego przekroczony limit 24 punktów. Ustawodawca nie wymaga, aby w dacie wydawania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego widniał wpis, że kierujący pojazdem nadal ma przypisane ponad 24 punkty, gdyż w świetle przepisów ustawy istotne jest samo przekroczenie tej liczby punktów. Jak i, że tylko w okresie, w którym kierowca otrzymał co prawda punkty karne, ale nie przekroczyły one liczby 24, ma on możliwość poprawienia swojej sytuacji, wykorzystując szkolenie, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy, co powoduje odjęcie mu pewnej liczby punktów. Po przekroczeniu wyznaczonego limitu 24 punktów pozostaje do zastosowania wyłącznie środek dyscyplinujący w postaci bezwzględnego obowiązku poddania się sprawdzeniu kwalifikacji.

Wynika z powyższego, iż jeżeli kierowca przekroczy 24 punkty karne, nie może starać się je redukować, poprzez odbycie szkolenia opisanego w art. 130 ust. 3 w/w ustawy. W takim przypadku kierowca traci prawo jazdy i musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Natomiast odbycie szkolenia, nic nie jest w stanie takiemu kierowcy pomóc.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy za przekroczenie limitu punktów karnych należy ponownie zdać egzamin na prawo jazdy?
Czy za przekroczenie limitu punktów karnych należy ponownie zdać egzamin na prawo jazdy?

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama