reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiany w prawie pocztowym 2019 r.

Zmiany w prawie pocztowym 2019 r.

W dniu 3 czerwca 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo pocztowe. Zmiany dotyczą m.in. doręczeń przesyłek.

Celem ustawy jest likwidacja zawartych obecnie w ustawie z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe odesłań do nieobowiązujących już przepisów.

Przedmiotowa ustawa porządkuje przepisy w zakresie odesłania do nieobowiązującej ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach, w odniesieniu do definicji pojęcia „dokument podróży”, poprzez wskazanie odpowiedniego przepisu obowiązującej ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Zobacz: Prawo administracyjne

Ponadto zgodnie z ustawą, jeśli otwarcie przesyłki niedoręczalnej innej niż korespondencja nie umożliwi jej doręczenia albo zwrócenia nadawcy albo gdy nadawca odmówi przyjęcia zwróconej przesyłki do jej zawartości będą stosowane odpowiednio art. 4, art. 5 ust. 1 i 3–5, art. 6 i art. 8–11 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych oraz art. 187 Kodeksu cywilnego, a nie uchylone już wyżej wskazaną ustawą o rzeczach znalezionych przepisy art. 183 i 184 Kodeksu cywilnego.

Ustawa przewiduje także, iż kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym, której nie można doręczyć adresatowi, zwraca się nadawcy, a w przypadku gdy jest to niemożliwe z powodu braku lub błędnego adresu nadawcy, operator pocztowy, który zawarł z nim umowę o świadczenie usługi pocztowej, stosuje odpowiednio art. 5 ust. 3 ustawy o rzeczach znalezionych (a nie uchylone już art. 183 i 184 k.c.) i art. 187 Kodeksu cywilnego.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: https://www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Zmiany w prawie pocztowym 2019 r./ fot. Shutterstock
Zmiany w prawie pocztowym 2019 r./ fot. Shutterstock

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama