| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Nadanie pisma w zagranicznym urzędzie pocztowym

Nadanie pisma w zagranicznym urzędzie pocztowym

Samo wysłanie przez stronę pisma do organu listem poleconym z zagranicznego urzędu pocztowego, nie skutkuje przyjęciem, że pismo to zostało złożone w organie. Skutek ten powstaje w momencie, gdy list ten jest przekazywany przez zagranicznego operatora pocztowego polskiemu.

Data wniesienia pisma nadanego w zagranicznym urzędzie pocztowym

Jak już to wskazałem we wcześniejszym artykule, strona postępowania może wysłać na poczcie pismo do organu administracyjnego. W ten sposób za dzień złożenia tego pisma, uznaje się dzień wysłania go na poczcie. Sytuacja ta dotyczy jedynie gdy pismo zostanie wysłane u polskiego operatora  pocztowego. Zatem zasada ta dotyczy tylko listów wysłanych na terenie Polski. Nie znaczy to jednak, że strona nie może wysłać pisma do organu za pośrednictwem zagranicznego urzędu pocztowego. Powstaje w takiej jednak sytuacji problem z ustaleniem dnia, w którym pismo to zostało złożone w organie administracyjnym. Czyli powstaje problem z ustaleniem, czy strona zachowała termin, do złożenia pisma, czy też nie.

Zobacz również: Pismo do organu administracyjnego - list zwykły czy polecony?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. akt: I SA/Wa 2605/14 (LEX nr 1746999) stwierdził, iż: „za datę wniesienia pisma nadanego w zagranicznym urzędzie pocztowym uznać należy datę przekazania tej przesyłki polskiej placówce pocztowej operatora  publicznego.”

Wynika z powyższego, iż samo wysłanie przez stronę pisma do organu, listem poleconym z zagranicznego urzędu pocztowego, nie skutkuje przyjęciem, że pismo to zostało złożone w organie. Skutek ten powstaje w momencie, gdy list ten jest przekazywany przez zagranicznego operatora pocztowego polskiemu. Zatem jeżeli strona ma zamiar w taki sposób wysłać list do polskiego organu, to powinna go nadać z wyprzedzeniem. W odmiennym bowiem przypadku może się spóźnić ze złożeniem tego pisma w terminie, jeżeli zagraniczny operator pocztowy  będzie działał opieszale i przekaże polskiemu operatorowi to pismo, już po upływie terminu do jego złożenia w organie.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »