REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Radosna szkoła" - 1400 placów zabaw w 2010 r.

REKLAMA

W tym roku ze środków z rządowego programu "Radosna szkoła" powinno powstać ponad 1400 placów zabaw przy szkołach podstawowych, z czego ponad 60 proc. na terenach gmin wiejskich - podało w czwartek MEN na swojej stronie internetowej.

Program "Radosna szkoła" zakłada wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły muzyczne I stopnia. W ramach programu mogą one uzyskać środki na zakup - lub zwrot kosztów zakupu - pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole (m.in. dużych miękkich klocków, piłek, materacy, układanek) i na urządzenie - lub zwrot kosztów urządzenia - szkolnego placu zabaw (obejmującego m.in. zagospodarowanie terenu, bezpieczną nawierzchnię oraz instalację sprzętu rekreacyjnego).

REKLAMA

Celem programu jest stworzenie w szkołach podstawowych warunków do aktywności ruchowej dzieci, porównywalnych ze standardami w przedszkolach. Na jego realizację w 2010 r. przeznaczono 150 mln zł.

REKLAMA

Jak informuje MEN, z przeznaczonej na ten rok puli środków w pierwszej kolejności, zgodnie z zasadami programu, pieniądze przeznaczone będą dla tych szkół, które złożyły w ubiegłorocznej edycji programu wnioski na zakup pomocy dydaktycznych i wtedy ich nie dostały, po czym ponownie aplikowały o środki w tej edycji. Takich szkół jest 5805. Środków wystarczyło też dla 26 szkół, które składały wnioski po raz pierwszy. Na zakup pomocy dydaktycznych przekazanych zostanie 50 mln zł.

Według resortu oświaty, na koniec 2010 r. miejsca zabaw w szkole wyposażone w pomoce dydaktyczne w ramach programu "Radosna szkoła" będzie miało niemal 80 proc. szkół podstawowych w całym kraju.

Pozostałe 100 mln zł zostanie podzielone pomiędzy szkoły, które złożyły wnioski o środki na szkolne place zabaw. Także w tej grupie w pierwszej kolejności środki otrzymają szkoły, które złożyły wnioski po raz drugi (takich wniosków jest 731 na budowę i 155 na modernizację) oraz te, które place zabaw przy szkołach już mają i wystąpiły o refundację środków (takich wniosków jest 47). Jak podało MEN, w tegorocznej puli środków starczy też dla części wnioskodawców, którzy aplikowali o nie po raz pierwszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z przyjętym 30 czerwca 2009 r. przez rząd programem "Radosna szkoła", cały jego koszt do 2014 r. wyniesie 2,43 mld zł, z czego 1,27 mld zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1,16 mld zł stanowić będzie finansowy wkład własny organów prowadzących.

Organy prowadzące szkoły są obowiązane wykazać finansowy wkład własny w wysokości 50 proc. kosztów urządzenia szkolnego placu zabaw, natomiast koszt zakupu pomocy dydaktycznych będzie finansowany w całości z budżetu państwa do kwoty 6 lub 12 tys. zł, w zależności od liczby uczniów w klasach I-III.

Wsparcie finansowe dla organów prowadzących na urządzenie szkolnych placów zabaw wynosi maksymalnie 63 850 zł lub 115 450 zł, w zależności od liczby uczniów w klasach I-III.

W ubiegłym roku pula środków na realizację programu wyniosła 40 mln zł - wsparcie na zakup pomocy dydaktycznych przyznano 4957 szkołom (w tym 3976 na terenach wiejskich). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA