reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Czy gmina zostanie właścicielem śmieci?

Czy gmina zostanie właścicielem śmieci?

Gmina będzie właścicielem śmieci i to ona będzie odpowiadała za ich zagospodarowanie - zakłada nowa ustawa o odpadach, którą przygotowuje resort środowiska. Nowe przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

Nowa ustawa o odpadach ma zastąpić dotychczasową, z 2001 r. - powiedział wiceminister ochrony środowiska Bernard Błaszczyk podczas seminarium nt. utrzymania porządku w gminach i zagospodarowania odpadów komunalnych. Dzięki ustawie, w Polsce zostaną w pełni wdrożone unijne przepisy, które m.in. nakazują utylizację i odzyskiwanie opakowań.

Polska wstępując do UE zobowiązała się, że do końca grudnia 2010 r. ograniczy o 25 proc. odpady komunalne, które trafiają na wysypiska. W następnych latach mamy ich składować jeszcze mniej. W przypadku, gdy Polska nie spełni tych wymogów, zapłaci kary - zaznaczył Błaszczyk. Najczęstszym sposobem utylizacji śmieci jest ich spalanie w specjalnych instalacjach.

Według Błaszczyka, realizacja zobowiązań jest możliwa tylko wtedy, gdy właścicielem śmieci będzie gmina. Samorząd będzie wtedy miał wpływ na zorganizowanie systemu odbierania śmieci oraz ich segregowanie - tłumaczył.

Za odbiór śmieci będą płacili mieszkańcy i właściciele nieruchomości. Wysokość tych opłat ustalą gminy. Pieniądze będą bezpośrednio wpływały do urzędów gmin, a nie - jak dotychczas - do firm odbierających nieczystości. Jak zaznaczył, wysokość tych opłat będzie zależała od tego, jak odpady będą zagospodarowane, m.in. czy będą segregowane.

Wiceminister poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną zakończone prace nad projektem ustawy o odpadach. Resort chce, by nowe przepisy weszły w życie do końca tego roku. Ministerstwo myśli także o kodeksie odpadowym, w których znalazłyby się wszystkie przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Obecnie takie regulacje znajdują się w różnych ustawach i rozporządzeniach. Na stworzenie kodeksu potrzebne jest około 2 lat, czyli może od powstać do końca 2012 r. - mówił Błaszczyk.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama