reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Senat przyjął poprawki do ustawy przeciwpowodziowej

Senat przyjął poprawki do ustawy przeciwpowodziowej

Senat przyjął w piątek wieczorem ponad 30 poprawek, z czego większość redakcyjnych, do ustawy ułatwiającej wykup gruntów na cele przeciwpowodziowe. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

Za ustawą o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych z poprawkami opowiedzieli się wszyscy senatorowie.

Przyjęta przed tygodniem przez Sejm ustawa pozwala na prostsze i szybsze przejęcie gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe: wały, poldery czy zbiorniki retencyjne. Jej projekt złożył wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Nowa ustawa z poprawkami łagodzi wymogi administracyjne i pozwala po wydaniu decyzji o realizacji inwestycji przeciwpowodziowej bezzwłocznie wejść na planowany teren inwestycji, zaś "godziwe" odszkodowanie dokonuje się w wyniku odrębnego postępowania.

Inwestycje przeciwpowodziowe, o których mowa w ustawie, to m.in.: poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, tzw. kanały ulgi, wały przeciwpowodziowe oraz stopnie wodne na rzekach.

Przepisy działają ponad ustawą o planowaniu przestrzennym. Dotychczasowe trzy etapy przygotowania inwestycji przeciwpowodziowych - lokalizację, wywłaszczanie i zatwierdzanie projektu budowlanego - zostaną połączone w jedną decyzję. W odrębnym postępowaniu - w drodze negocjacji - będzie ustalana wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości na cele przeciwdziałania powodzi.

Przyjęte w ustawie połączenie kilku decyzji w jedną znacznie przyspieszy procedurę inwestycyjną. Obecne przepisy przewidują dwu- lub trzyetapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele inwestycji przeciwpowodziowych. Pierwszym etapem jest wydanie przez właściwy organ decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Drugi - to negocjacje z właścicielami nieruchomości; w sytuacji, gdy nie przynoszą one skutków, prawo przewiduje ich wywłaszczenie. Następnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę.

Senat przyjął w piątek poprawkę, która modyfikuje katalog inwestorów prowadzących inwestycje przeciwpowodziowe. Są nimi: regionalny zarządy gospodarki wodnej, urzędy morskie, województwa, powiaty i gminy; a nie - jak wcześniej przewidywała ustawa uchwalona przez Sejm - dyrektorzy regionalnego zarządu gospodarki wodnej, marszałkowie województw, starostowie, wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miasta.

Inna poprawka, za którą opowiedział się w piątek Senat, dotyczy podmiotu, który będzie negocjował wysokość odszkodowań za przejęcie nieruchomości, które będą potrzebne pod budowę m.in. wałów czy polderów. Ustawa przewidywała, że będzie to wojewoda. Senat wprowadził poprawkę, by był to inwestor.

Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama