reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Brak waloryzacji płac policjantów do TK

Brak waloryzacji płac policjantów do TK

Na tle innych grup zawodowych ze sfery budżetowej policjanci są dyskryminowani, jeśli chodzi o waloryzację płac - uważa NSZZ Policjantów. Związkowcy zapowiadają, że wkrótce skierują do Trybunału Konstytucyjnego skargę w tej sprawie.

"Wniosek będzie dotyczył zbadania zgodności z konstytucją rozwiązań przyjętych w budżecie" - powiedział szef śląskiego NSZZ Policjantów Roman Wierzbicki.

Zarząd główny związku już podjął uchwałę w tej sprawie. Sporządzeniem samego wniosku do TK zajmą się teraz prawnicy.

"Zasadniczą częścią wniosku będzie pytanie, czy brak waloryzacji płac w 2010 i planowany brak waloryzacji w 2011 nie stanowi naruszenia konstytucji (...), a w 2009 r. obniżenie poziomu waloryzacji kwoty bazowej z 3,9 - przewidzianej dla państwowej sfery budżetowej - na 1,9 proc. przewidzianej tylko i wyłącznie dla naszej grupy zawodowej" - powiedział Wierzbicki.

W opinii związkowców to sprzeczne z zasadą równości. "Wydaje się, że jest to pewien rodzaj dyskryminacji, a tego konstytucja, zdaje się, zabrania. Z logicznego punktu widzenia skarga wydaje się właściwa" - uważa Wierzbicki.

Związkowcy liczą, że TK wypowie się, czy przyjęte zasady waloryzacji są zgodne z konstytucją, a jeśli tak, to dlaczego. "Nie jestem prawnikiem, natomiast nam jako grupie zawodowej, która w tej sprawie została potraktowana gorzej niż inne, przysługuje prawo dochodzenia swoich praw" - powiedział Wierzbicki.

Związkowcy zwracają uwagę, że pensje policjantów od trzech lat realnie maleją, chociażby o wskaźnik inflacji. Szef śląskich struktur związku przypomina, że nauczyciele ostatnio dostali podwyżki płac, tymczasem - dodaje - na temat płac policjantów nie chce rozmawiać ani szef MSWiA, ani komendant główny policji.

Jak tłumaczy, związek ma obowiązek ochrony praw policjantów, dlatego występuje do TK. "Na razie nie mówimy o niczym innym, jak o waloryzacji, czyli rekompensacie za wzrost kosztów utrzymania" - zaznacza Wierzbicki.

Płace funkcjonariuszy to - jak podkreślają związkowcy - jedynie część większego problemu. W budżecie policji od lat brakuje pieniędzy, mimo wielu wakatów ciągle rozmawia się na temat ograniczania uprawnień policjantów - mówią. "To wszystko system naczyń połączonych. Mamy do czynienia z kryzysem w zarządzaniu" - ocenia Wierzbicki.

Skierowanie pytania do TK NSZZ Policjantów rozważał już wcześniej. "Koledzy żyli nadzieją, że kolejny rok przyniesie lepsze informacje, a okazało się, że niesie tylko gorsze" - powiedział Wierzbicki. "Myślę, że mamy rację, choć słyszałem różne opinie. (...) Jeżeli TK przyzna nam rację, państwo polskie, rząd, będzie musiał wykrzesać z siebie troszeczkę wysiłku, pomijając już, jaki to wstyd" - uważa Wierzbicki.

Czytaj także: W 2011 r. więcej pieniędzy dla policji>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama