REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak waloryzacji płac policjantów do TK

REKLAMA

Na tle innych grup zawodowych ze sfery budżetowej policjanci są dyskryminowani, jeśli chodzi o waloryzację płac - uważa NSZZ Policjantów. Związkowcy zapowiadają, że wkrótce skierują do Trybunału Konstytucyjnego skargę w tej sprawie.

"Wniosek będzie dotyczył zbadania zgodności z konstytucją rozwiązań przyjętych w budżecie" - powiedział szef śląskiego NSZZ Policjantów Roman Wierzbicki.

REKLAMA

Zarząd główny związku już podjął uchwałę w tej sprawie. Sporządzeniem samego wniosku do TK zajmą się teraz prawnicy.

"Zasadniczą częścią wniosku będzie pytanie, czy brak waloryzacji płac w 2010 i planowany brak waloryzacji w 2011 nie stanowi naruszenia konstytucji (...), a w 2009 r. obniżenie poziomu waloryzacji kwoty bazowej z 3,9 - przewidzianej dla państwowej sfery budżetowej - na 1,9 proc. przewidzianej tylko i wyłącznie dla naszej grupy zawodowej" - powiedział Wierzbicki.

W opinii związkowców to sprzeczne z zasadą równości. "Wydaje się, że jest to pewien rodzaj dyskryminacji, a tego konstytucja, zdaje się, zabrania. Z logicznego punktu widzenia skarga wydaje się właściwa" - uważa Wierzbicki.

REKLAMA

Związkowcy liczą, że TK wypowie się, czy przyjęte zasady waloryzacji są zgodne z konstytucją, a jeśli tak, to dlaczego. "Nie jestem prawnikiem, natomiast nam jako grupie zawodowej, która w tej sprawie została potraktowana gorzej niż inne, przysługuje prawo dochodzenia swoich praw" - powiedział Wierzbicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Związkowcy zwracają uwagę, że pensje policjantów od trzech lat realnie maleją, chociażby o wskaźnik inflacji. Szef śląskich struktur związku przypomina, że nauczyciele ostatnio dostali podwyżki płac, tymczasem - dodaje - na temat płac policjantów nie chce rozmawiać ani szef MSWiA, ani komendant główny policji.

Jak tłumaczy, związek ma obowiązek ochrony praw policjantów, dlatego występuje do TK. "Na razie nie mówimy o niczym innym, jak o waloryzacji, czyli rekompensacie za wzrost kosztów utrzymania" - zaznacza Wierzbicki.

REKLAMA

Płace funkcjonariuszy to - jak podkreślają związkowcy - jedynie część większego problemu. W budżecie policji od lat brakuje pieniędzy, mimo wielu wakatów ciągle rozmawia się na temat ograniczania uprawnień policjantów - mówią. "To wszystko system naczyń połączonych. Mamy do czynienia z kryzysem w zarządzaniu" - ocenia Wierzbicki.

Skierowanie pytania do TK NSZZ Policjantów rozważał już wcześniej. "Koledzy żyli nadzieją, że kolejny rok przyniesie lepsze informacje, a okazało się, że niesie tylko gorsze" - powiedział Wierzbicki. "Myślę, że mamy rację, choć słyszałem różne opinie. (...) Jeżeli TK przyzna nam rację, państwo polskie, rząd, będzie musiał wykrzesać z siebie troszeczkę wysiłku, pomijając już, jaki to wstyd" - uważa Wierzbicki.

Czytaj także: W 2011 r. więcej pieniędzy dla policji>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA