reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorządy zmuszone do decyzji ws. przekształceń szpitali

Samorządy zmuszone do decyzji ws. przekształceń szpitali

Nowe władze samorządowe będą musiały zmierzyć się z problemem zadłużenia szpitali – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”. Ustawa o działalności leczniczej zmusi je bowiem do dokonania przekształceń, jeśli w trzy miesiące nie uporają się ze spłatą zobowiązań.

Projekt ustawy o działalności leczniczej pozwala na funkcjonowanie jedynie tych szpitali, które nie przynoszą strat. Te zadłużone czeka przekształcenie w spółki - o ile organ zarządzający szpitalem w terminie trzech miesięcy nie spłaci zadłużenia.

Projekt wyraźnie stanowi, iż jeśli szpital ma ujemny wynik finansowy za poprzedni rok obrotowy to samorząd ma jedynie 3 miesiące na spłatę. Jeśli nie zlikwiduje zadłużenia w tym terminie  - w ciągu kolejnych 12 miesięcy będzie musiał przekształcić szpital w spółkę. Chodzi o przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej. Dzięki przekształceniu samorządy będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.

Rok 2011 może okazać się przełomowy – mówi na łamach DGP Mirosław król z Rady Powiatu Świdnickiego – jeżeli szpital zanotuje stratę, to powiatu może nie być stać na jego pokrycie. A to oznacza przekształcenia.

Co się stanie jeśli przekształcony szpital nadal będzie przynosił straty? Dziennik podaje przykład szpitala w powiecie krapkowickim  - któremu przekształcenie nie pomogło. Aby nie dopuścić do upadłości szpitala, powiat podjął decyzję o jego dokapitalizowaniu. Tego właśnie obawiają się inne powiaty zwlekające dotychczas z przekształceniami.

Czytaj także: Zadłużenie szpitali - podsumowanie>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama