REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strony internetowe instytucji a potrzeby niepełnosprawnych

REKLAMA

20-osobowy zespół sprawdza jak strony internetowe 200 instytucji dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Fundacji im. Stefana Batorego.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

REKLAMA

Dotychczas strony www badane były u nas pod kątem indywidualnych potrzeb użytkowników z określoną dysfunkcją. W obecnym projekcie biorą udział osoby testujące, które są niewidome, słabowidzące, słabo słyszące, z niepełnosprawnościami ruchowymi i dyslektycy.

REKLAMA

Według pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy wykluczenie cyfrowe jest równie uciążliwe jak wykluczenie z powodu barier architektonicznych. Zapewnił, że jego biuro będzie starało się rozpowszechniać dobre praktyki w dziedzinie tworzenia stron internetowych, by tworzyć "strony klarowne, czytelne, żywe".

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski mówił, że najbardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych strony są obecnie w sektorze bankowym. "Są one tworzone pod kątem klientów" - powiedział. "Wiadomo jak projektować bez barier, ale ktoś musi to zrobić. Nie są nawet tutaj wymagane duże nakłady finansowe" - zaznaczył Pawłowski.

"Powszechne jest niestety przekonanie, że strona internetowa dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych to taka, która ma większą czcionkę. A to stanowczo za mało" - powiedział koordynator projektu Jakub Dębski. Badając strony www osoby testujące będą wchodzić "w głąb" i sprawdzać szczegółowo, czy np. można się po nich poruszać bez użycia myszki, korzystając tylko z klawiatury" - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas konferencji zaprezentowano nagranie wypowiedzi eksperta Andrei Kennedy z W. Brytanii. Mówiła ona, że w tym kraju występuje "duży nacisk na tworzenie stron dostępnych i użytecznych. Takich, które przynoszą korzyści ekonomiczne. Niepełnosprawni dysponują przecież silą nabywczą tak samo jak reszta ludności, a internet umożliwia dostęp do towarów i usług" - zaznaczyła.

Z badania zostaną sporządzone raporty, które zostaną przekazane do instytucji prowadzących badane strony, a także filmy o charakterze edukacyjnym.

Czytaj także: Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA