reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > GIODO skontroluje spis powszechny

GIODO skontroluje spis powszechny

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wkrótce rozpocznie kontrolę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Kontrola została zaplanowana w ubiegłym roku, w związku z trwającym wówczas spisem rolnym. GUS został już wtedy powiadomiony o zamiarach GIODO.

Kontrola obejmie dane obywateli obowiązkowo podlegających spisowi – zarówno te gromadzone przez internet jak i dane zbierane przez pracujących w terenie rachmistrzów spisowych. Inspektorzy sprawdzą czy pozyskiwane dane są odpowiednio one oraz anonimizowane na odpowiednim etapie.

Jak poinformowała PAP powołując się na słowa dr Wojciecha Wiewiórowskiego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych -  kontrola nie jest związana z ostatnimi informacjami prasowymi, o możliwości fałszowania danych podawanych w spisie ale – jak zadeklarował GIODO - „oczywiście sprawdzimy też i te wątpliwości".

Rzecznik GUS odpierał zarzuty dotyczące niebezpieczeństwa fałszowania danych, twierdząc że o ile dana osoba nieopatrznie nie ujawni swoich danych niepowołanym osobom (np. na portalu społecznościowym), system nie pozwoli na fałszerstwa. Automatycznie wychwycone zostaną rozbieżności pomiędzy danym podanymi w trakcie spisu - a tymi zgromadzonymi w bazie. W przypadku różnic w podanych informacjach ankieterzy zweryfikują je telefonicznie.

Już od początku kwietnia możliwe jest samodzielne dokonanie rejestracji danych przez mieszkańców na stronach:

- www.stat.gov.pl

- www.spis.gov.pl

Jak informuje GUS, rachmistrzowie spisowi udadzą się do tych mieszkańców, którzy nie dokonają samopisu internetowego. Swoje działania w obwodach rozpoczynają oni 8 kwietnia.

Czytaj także: 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań>>

samorzad.infor.pl / PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama