reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > GIODO skontroluje spis powszechny

GIODO skontroluje spis powszechny

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wkrótce rozpocznie kontrolę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Kontrola została zaplanowana w ubiegłym roku, w związku z trwającym wówczas spisem rolnym. GUS został już wtedy powiadomiony o zamiarach GIODO.

Kontrola obejmie dane obywateli obowiązkowo podlegających spisowi – zarówno te gromadzone przez internet jak i dane zbierane przez pracujących w terenie rachmistrzów spisowych. Inspektorzy sprawdzą czy pozyskiwane dane są odpowiednio one oraz anonimizowane na odpowiednim etapie.

Jak poinformowała PAP powołując się na słowa dr Wojciecha Wiewiórowskiego – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych -  kontrola nie jest związana z ostatnimi informacjami prasowymi, o możliwości fałszowania danych podawanych w spisie ale – jak zadeklarował GIODO - „oczywiście sprawdzimy też i te wątpliwości".

Rzecznik GUS odpierał zarzuty dotyczące niebezpieczeństwa fałszowania danych, twierdząc że o ile dana osoba nieopatrznie nie ujawni swoich danych niepowołanym osobom (np. na portalu społecznościowym), system nie pozwoli na fałszerstwa. Automatycznie wychwycone zostaną rozbieżności pomiędzy danym podanymi w trakcie spisu - a tymi zgromadzonymi w bazie. W przypadku różnic w podanych informacjach ankieterzy zweryfikują je telefonicznie.

Już od początku kwietnia możliwe jest samodzielne dokonanie rejestracji danych przez mieszkańców na stronach:

- www.stat.gov.pl

- www.spis.gov.pl

Jak informuje GUS, rachmistrzowie spisowi udadzą się do tych mieszkańców, którzy nie dokonają samopisu internetowego. Swoje działania w obwodach rozpoczynają oni 8 kwietnia.

Czytaj także: 1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań>>

samorzad.infor.pl / PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama