reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Senat: wójt złoży ślubowanie na piśmie

Senat: wójt złoży ślubowanie na piśmie

Jeśli przeszkody w sprawowaniu funkcji wójta zaistnieją przed złożeniem ślubowania – obowiązki jego przejmie osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, jeśli zaś wójt nie będzie mógł złożyć ślubowania na pierwszej sesji rady – złoży je na piśmie - stanowi znowelizowana przez Sejm ustawa o samorządzie gminnym, którą Senat przyjął bez poprawek.

Nowe prawo doprecyzuje sytuacje, w których obowiązki włodarza samorządu przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów – tą regulację autorzy projektu utrzymali wedle obowiązującego stanu prawnego. Uściślono jednak, iż w przypadku gdy mandat wójta wygaśnie w czasie pełnienia obowiązków przez osobę wyznaczoną, pełni ona funkcję do czasu przejęcie obowiązków przez nowego włodarza. Taka sytuacja wystąpi wówczas, gdy wójt nie będzie mógł sprawować obowiązków wskutek zaistnienia przemijającej przeszkody czyli :

-   tymczasowego aresztowania,

-   odbywania kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne,

-   odbywania kary aresztu,

-   niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni

w następstwie czego osoba wyznaczona przez premiera przejmie jego obowiązki, po czym mandat wójta wygaśnie.

Kolejna sytuacja, w której premier wyznaczy osobę do pełnienia obowiązków wójta dotyczy sytuacji kiedy przemijająca przeszkoda zaistnieje jeszcze przed złożeniem przez wójta ślubowania.

Logicznym następstwem powyższych regulacji jest kolejna wprowadzona zasada, mianowicie po upływie kadencji wójta pełnił on będzie swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta albo osobę wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Znowelizowana ustawa umożliwi wójtowi złożenie ślubowania na piśmie jeśli z ważnych powodów nie będzie mógł uczestniczyć na pierwszej sesji rady gminy zwoływanej w terminie 7 dni po ogłoszeniu wyniku wyborów – na której owo ślubowanie powinien złożyć. Wójt musi wówczas podać do publicznej wiadomości informację o dacie i treści pisemnego ślubowania.

Ustawa zmieniająca ustawę o samorządzie gminnym została przyjęta przez Senat bez poprawek. Trafi teraz do podpisu prezydenta.

Czytaj także: Objęcie funkcji przez samorządowców po wyborach>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama