| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorządowcy i premier: „Ustaliliśmy, że rozmawiamy”

Samorządowcy i premier: „Ustaliliśmy, że rozmawiamy”

Samorządowcy spotkali się z premierem aby porozmawiać o sytuacji finansowej jednostek samorządu w świetle planowanych przez rząd ograniczeń deficytów lokalnych budżetów.

Od kilku miesięcy samorządowcy jawnie krytykują politykę rządu względem finansów jednostek. Spór rozgorzał wokół planowanego przez rząd zamrożenia wysokości deficytów samorządowych budżetów – poprzez wprowadzenie reguły wydatkowej. Jednostki będą musiały ograniczyć swoje deficyty do określonego poziomu dochodów. Relacja deficytu do dochodów miałaby być obniżana aż do osiągnięcia poziomu 1 proc. i reguła ta miałaby obowiązywać już od 2012 r.

Drugim ogniwem sporu jest rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa – które rozszerza zakres zobowiązań wliczanych do długu publicznego.  

Spotkanie nie doprowadziło do konkretnych ustaleń, jednakże zapowiedziano, że rozmowy będą kontynuowane. „Premier stwierdził, że musimy znaleźć takie rozwiązanie, na które się wszyscy zgadzamy. Zaproponował rozmowy ze sobą i swoimi współpracownikami” powiedział po spotkaniu Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski.

Sekretarz poinformował także, iż premier zasugerował zbadanie spornego rozporządzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Legalność aktu była już podważana przez ekspertów – m.in. prof. Michała Kuleszę – który przygotował opinię prawną na wniosek Związku Miast Polskich.

Ustaliliśmy, że rozmawiamy, bo jest to problem nie tylko rządu, ale i całego państwa, więc musimy rozmawiać. Umówiliśmy się więc na kolejne spotkania i będziemy ten temat analizować - mam na myśli i rozporządzenie Ministerstwa Finansów, i plany ustawy, gdzie ogranicza się wydatki samorządu” – podsumował spotkanie z premierem Wiceprezes Związku Powiatów Polskich Jan Grabkowski.

Czytaj także: Samorządy żądają wycofania rozporządzenia MF o klasyfikacji długu>>

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »