reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urlopy ojcowskie dla mundurowych

Urlopy ojcowskie dla mundurowych

Obowiązuje akt prawny pozwalający funkcjonariuszom służb mundurowych na korzystanie z urlopów ojcowskich na jednolitych zasadach.

Ustawa obejmuje funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wszyscy wymienieni, na mocy nowego aktu, uzyskali ochronę przed zwolnieniem ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego.

Funkcjonariusze różnych służb mieli dotychczas zróżnicowany dostęp do uprawnień rodzicielskich. Nowelizacja zrównuje uprawnienia rodzicielskie funkcjonariuszy z tymi, które przysługują pracownikom na mocy Kodeksu pracy, niezależnie od płci.

Dotychczas ustawy dotyczące:

- Służb Kontrwywiadu Wojskowego oraz Wywiadu Wojskowego,

- Państwowej Straży Pożarnej,

- Służby Więziennej,

- Straży Granicznej,

- Biura Ochrony Rządu

regulowały uprawnienia rodzicielskie funkcjonariuszy w sposób zbliżony do regulacji kodeksowych. W gorszej sytuacji byli natomiast funkcjonariusze policji, Służby Celnej, ABW, AW i CBA – ustawy faworyzowały bowiem kobiety w zakresie prawa do urlopu rodzicielskiego.

Obecnie wszyscy wymienieni mogą korzystać z tygodniowego urlopu ojcowskiego a od 2012 r. urlop ten zwiększy wymiar do dwóch tygodni. W czasie korzystania z urlopu ojcowskiego, mundurowy będzie chroniony przed zwolnieniem.

USTAWA z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 8 czerwca 2011 Nr 117 poz. 677) obowiązuje od 23 czerwca 2011 r.

Czytaj także: Ochrona prawna funkcjonariusza publicznego - nowe przepisy>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama