reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: brak stanowiska służbowego w podpisie decyzji

WSA: brak stanowiska służbowego w podpisie decyzji

Decyzja podpisana przez osobę upoważnioną bez podania stanowiska służbowego jest wydana z uchybieniem prawa jednak uchybienie to nie przesądza o jej nieważności - zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Związek Powiatów Polskich zwrócił uwagę na istotne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego konsekwencji nieumieszczenia w podpisie decyzji, stanowiska służbowego osoby podpisującej.

Zgodnie z art. 107 § 1 k.p.a. decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.

Podpisanie decyzji własnoręcznie bez imiennej pieczątki wskazującej na stanowisko służbowe osoby podpisującej oraz na jej upoważnienie, nie może dyskwalifikować tego aktu jako wydanego przez uprawniony organ administracji, (por. wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2010 r. sygn. II OSK 1242/08).

Analizując zakwestionowaną decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego WSA zauważył, iż w nagłówku decyzji organu I instancji został wskazany organ, który ją wydał, zaś decyzja została podpisana przez osobę która pełni tę funkcję. Dlatego nie można mówić o naruszeniu art. 107 k.p.a.

Z pewnością brak podania w doręczonej stronie decyzji stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji stanowi uchybienie organu – przyznał Sąd – jednak uchybienie to nie ma istotnego wpływu na wynik sprawy, bowiem nie zmienia faktu, iż decyzja ta została podpisana przez osobę do tego upoważnioną tj. pełniącą wymaganą funkcję

Z momentem podpisania przez osobę reprezentującą organ projekt decyzji staje się decyzją. Z sytuacją odwrotną mielibyśmy do czynienia gdyby stronie doręczony został projekt opatrzony jedynie pieczęcią bez podpisu osoby upoważnionej. Wtedy istotnie mielibyśmy do czynienia z sententia non existens, co jednak nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie – stwierdził WSA.

VI SA/Wa 1945/10 - Wyrok WSA w Warszawie>>

Czytaj także: Zasada trwałości decyzji administracyjnej>>

orzeczenia.nsa.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama