reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędnik będzie ubezpieczony OC

Urzędnik będzie ubezpieczony OC

40 zł rocznie - tyle wynieść ma minimalna roczna składka ubezpieczenia OC, które uchroni urzędnika od skutków odpowiedzialności majątkowej za błędną decyzję.

Obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników. Groźba zapłaty z własnej kieszeni za błędną decyzję skłoni urzędników skarbowych do masowych ubezpieczeń OC - donoszą media.

Związkowcy narzekają, iż administracja została pozostawiona sama sobie w sprawie wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia. „Nikt urzędnikom nie pomógł – ani Ministerstwo Finansów, ani Kancelaria  Prezesa Rady Ministrów ani szef służby cywilnej” – mówi na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Ludwiński z NSZZ „Solidarność”. Związkowcy odczuwają zwłaszcza brak wsparcia merytorycznego i koordynacji działań. Nie czekając jednak na zainteresowanie organów centralnych związki zawodowe same analizują i rozważają najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia.

Ubezpieczenia dla urzędników od odpowiedzialności majątkowej mają mieć charakter otwarty. Oznacza to, że urzędnik sam zadecyduje o ewentualnym przystąpieniu i jeśli wyrazi taką wolę będzie miał pełne prawo wejść do systemu ubezpieczeń.

Ceny ubezpieczeń mają być najkorzystniejsze na rynku. Urzędnicy będą mieli do wyboru pięć sum gwarancyjnych – od 30 tys. zł do 150 tys. zł. Prócz tego ubezpieczyciel ma pokrywać koszty ochrony prawnej do wysokości 10 tys. zł.

Koszty ubezpieczeń wahać się będą – w zależności od wybranej sumy gwarancyjnej – w granicach od 40 zł – do 140 zł rocznie. Padł także postulat aby składki członków związku zawodowego refundowane były przez ich macierzyste organizacje zawodowe.

Czytaj także: Odpowiedzialność majątkowa urzędników>>

samorzad.infor.pl / "Dziennik Gazeta Prawna"

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama