reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędnik będzie ubezpieczony OC

Urzędnik będzie ubezpieczony OC

40 zł rocznie - tyle wynieść ma minimalna roczna składka ubezpieczenia OC, które uchroni urzędnika od skutków odpowiedzialności majątkowej za błędną decyzję.

Obowiązuje ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników. Groźba zapłaty z własnej kieszeni za błędną decyzję skłoni urzędników skarbowych do masowych ubezpieczeń OC - donoszą media.

Związkowcy narzekają, iż administracja została pozostawiona sama sobie w sprawie wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia. „Nikt urzędnikom nie pomógł – ani Ministerstwo Finansów, ani Kancelaria  Prezesa Rady Ministrów ani szef służby cywilnej” – mówi na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Ludwiński z NSZZ „Solidarność”. Związkowcy odczuwają zwłaszcza brak wsparcia merytorycznego i koordynacji działań. Nie czekając jednak na zainteresowanie organów centralnych związki zawodowe same analizują i rozważają najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia.

Ubezpieczenia dla urzędników od odpowiedzialności majątkowej mają mieć charakter otwarty. Oznacza to, że urzędnik sam zadecyduje o ewentualnym przystąpieniu i jeśli wyrazi taką wolę będzie miał pełne prawo wejść do systemu ubezpieczeń.

Ceny ubezpieczeń mają być najkorzystniejsze na rynku. Urzędnicy będą mieli do wyboru pięć sum gwarancyjnych – od 30 tys. zł do 150 tys. zł. Prócz tego ubezpieczyciel ma pokrywać koszty ochrony prawnej do wysokości 10 tys. zł.

Koszty ubezpieczeń wahać się będą – w zależności od wybranej sumy gwarancyjnej – w granicach od 40 zł – do 140 zł rocznie. Padł także postulat aby składki członków związku zawodowego refundowane były przez ich macierzyste organizacje zawodowe.

Czytaj także: Odpowiedzialność majątkowa urzędników>>

samorzad.infor.pl / "Dziennik Gazeta Prawna"

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama