reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Dodatkowe środki UE m.in. na centrum chorób serca i drogę S69

Śląskie: Dodatkowe środki UE m.in. na centrum chorób serca i drogę S69

Przesunięcia środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko pozwolą m.in. w woj. śląskim dofinansować projekty z list rezerwowych - wśród nich rozbudowę Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i budowę trasy S69 w powiatach bielskim i żywieckim.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe resortu rozwoju regionalnego, unijny wkład do programu Infrastruktura i Środowisko udało się zwiększyć o ponad 424 mln euro, czyli 1,8 mld zł. Dodatkowe środki pochodzą z dotychczasowej tzw. rezerwy wykonania (157 mln euro) oraz z rezerwy na tzw. dostosowanie techniczne (267 mln euro).

W obrębie programu przesunięto również łącznie 332,4 mln euro (ok. 1,4 mld zł) między poszczególnymi priorytetami. Z puli środków na pomoc techniczną na inne przedsięwzięcia trafiło łącznie 143,5 mln euro, a z puli na gospodarkę odpadami - 188,9 mln euro.

"Dodatkowe środki zasilą budżety już rozpoczętych konkursów, pozwolą też na rozpisanie nowych. Dzięki nim dofinansowanie otrzymają również, zaawansowane w realizacji, projekty indywidualne z list rezerwowych" - wyjaśnił wiceminister rozwoju regionalnego Adama Zdziebło.

Zaproponowane przez Polskę zmiany, wprowadzone do programu po tzw. przeglądzie śródokresowym, zyskały już akceptację Komisji Europejskiej.

Dodatkowe środki w programie pozwolą sfinansować nowe inwestycje związane z ochroną środowiska (głównie dotyczące gospodarki wodno-ściekowej oraz spełnienia wymagań ochrony powietrza przez przedsiębiorców - ok. 408 mln euro), drogowe (ok. 152 mln euro), kulturalne (ok. 64 mln euro), zdrowotne (ok. 46 mln euro) oraz związane z infrastrukturą kształcenia akademickiego w kierunkach ważnych dla gospodarki (ok. 86 mln euro).

Wiadomo już, że w woj. śląskim unijne dofinansowanie otrzyma inwestycja związana z pierwszym etapem kanalizowania dorzecza górnej Odry w gminach Krzyżanowice i Kornowac (kwota dofinansowania - 58,9 mln zł).

Dodatkowe środki unijne trafią też na rozbudowę Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu o kolejny budynek. W nowym obiekcie ma znaleźć się ośrodek leczenia mukowiscydozy oraz ośrodek transplantacji serca i płuc u dorosłych i dzieci.

Wygospodarowane w przez resort rozwoju regionalnego dodatkowe środki trafią również na budowę ekspresowej drogi S69 na terenie powiatów bielskiego i żywieckiego. Obecnie trwa budowa ok. 15,5 km dwupasmowej trasy z Bielska-Białej do Żywca. Odcinek ten - za ok. 790 mln zł - powinien być gotowy do listopada 2012 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama