reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podkarpackie: W lasach rozpoczęło się sadzenie drzew

Podkarpackie: W lasach rozpoczęło się sadzenie drzew

W podkarpackich lasach trwa sadzenie drzew. W tym roku w regionie las zostanie odnowiony na powierzchni niemal 1,9 tys. ha - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że z 54 szkółek leśnych zostanie wyjętych 18,5 mln sadzonek. 84 proc. z nich to młode sosny zwyczajne, buki, jodły i dęby szypułkowe. "Te gatunki w naszym regionie stanowią trzon składu gatunkowego drzewostanów" - zaznaczył Marszałek.

Najwięcej wyhodowanych zostało sadzonek sosny - aż 6,5 mln; z tego 4 mln wkrótce będzie rosło w lasach państwowych, reszta będzie sprzedana odbiorcom indywidualnym.

Jak podkreślił rzecznik, wciąż duże jest zapotrzebowanie na sadzonki buka zwyczajnego - wyhodowano 3,5 mln sztuk. "Posadzonych zostanie także 3,1 mln sadzonek jodły pospolitej oraz 2,5 mln dębu szypułkowego" - powiedział Marszałek.

Pozostałe 16 proc. sadzonek przypada głównie na olchę czarną, świerk pospolity i brzozę brodawkowatą oraz na pozostałe gatunki, takie jak: wiąz, lipa, klon, grab, a także chronione: kłokoczka południowa i cis.

W tym roku w regionie las zostanie odnowiony na powierzchni prawie 1,9 tys. ha. Leśnicy planują też odnowienie prawie 700 ha w sposób naturalny, dający najlepsze efekty hodowlane.

Jak zaznaczył Marszałek, nowego lasu przybędzie tylko 36 ha, gdyż w zasobach Lasów Państwowych nie ma już gruntów przeznaczonych do zalesienia. "Natomiast sporządzane w nadleśnictwach plany zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidują powstanie upraw na powierzchni 390 ha gruntów należących do prywatnych właścicieli" - dodał rzecznik.

Na Podkarpaciu powierzchnia lasów to niemal 400 tys. ha, zaś zasoby drzewne szacowane są na 107,9 mln metrów sześciennych. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama