| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podkarpackie: W lasach rozpoczęło się sadzenie drzew

Podkarpackie: W lasach rozpoczęło się sadzenie drzew

W podkarpackich lasach trwa sadzenie drzew. W tym roku w regionie las zostanie odnowiony na powierzchni niemal 1,9 tys. ha - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że z 54 szkółek leśnych zostanie wyjętych 18,5 mln sadzonek. 84 proc. z nich to młode sosny zwyczajne, buki, jodły i dęby szypułkowe. "Te gatunki w naszym regionie stanowią trzon składu gatunkowego drzewostanów" - zaznaczył Marszałek.

Najwięcej wyhodowanych zostało sadzonek sosny - aż 6,5 mln; z tego 4 mln wkrótce będzie rosło w lasach państwowych, reszta będzie sprzedana odbiorcom indywidualnym.

Jak podkreślił rzecznik, wciąż duże jest zapotrzebowanie na sadzonki buka zwyczajnego - wyhodowano 3,5 mln sztuk. "Posadzonych zostanie także 3,1 mln sadzonek jodły pospolitej oraz 2,5 mln dębu szypułkowego" - powiedział Marszałek.

Pozostałe 16 proc. sadzonek przypada głównie na olchę czarną, świerk pospolity i brzozę brodawkowatą oraz na pozostałe gatunki, takie jak: wiąz, lipa, klon, grab, a także chronione: kłokoczka południowa i cis.

W tym roku w regionie las zostanie odnowiony na powierzchni prawie 1,9 tys. ha. Leśnicy planują też odnowienie prawie 700 ha w sposób naturalny, dający najlepsze efekty hodowlane.

Jak zaznaczył Marszałek, nowego lasu przybędzie tylko 36 ha, gdyż w zasobach Lasów Państwowych nie ma już gruntów przeznaczonych do zalesienia. "Natomiast sporządzane w nadleśnictwach plany zalesień w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidują powstanie upraw na powierzchni 390 ha gruntów należących do prywatnych właścicieli" - dodał rzecznik.

Na Podkarpaciu powierzchnia lasów to niemal 400 tys. ha, zaś zasoby drzewne szacowane są na 107,9 mln metrów sześciennych. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »