| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Spadek opłat za pobyt dziecka w przedszkolu

Spadek opłat za pobyt dziecka w przedszkolu

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada, że już od września tego roku opłaty dla rodziców za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu spadną do 1 złotego. Po roku złotówkę będą kosztować już trzy dodatkowe godziny, a od 1 września 2015 roku wszystkie będą bezpłatne.

Obniżenie wieku szkolnego ma wpłynąć na powszechność edukacji przedszkolnej. To właśnie ustawa przedszkolna ma pomóc w zwiększeniu ilości takich placówek i obniżyć koszty korzystania z nich.

Obecnie w przedszkolach publicznych co najmniej 5 godzin pobytu dziecka jest bezpłatnych. Za kolejne godziny rodzice muszą już płacić, nawet około 4 złotych. Projekt ustawy zakłada więc, że już od września tego roku opłaty dla rodziców za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu spadną do 1 złotego. Po roku złotówkę będą kosztować już trzy dodatkowe godziny, a od 1 września 2015 roku wszystkie będą bezpłatne.

Zobacz serwis: Wiadomości

Na rok 2013 rząd zaplanował na ten cel w budżecie 320 milionów złotych, a w następnych latach 1 miliard 148 tysięcy i 1 miliard 703 tysiące. Te środki nie tylko mają zrekompensować samorządom obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców, ale także pomóc tworzyć nowe miejsca dla przedszkolaków.

Ministerstwo Edukacji chce sprawić, aby odsetek dzieci chodzących do przedszkola był porównywalny z unijnym standardem, czyli stanowił nie mniej niż 90 %.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »