| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > 40 mln zł dofinansowania na żłobki

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

W ramach pierwszej edycji programu gminy mogą ubiegać się o dotacje celowe z budżetu państwa na działania na rzecz rozwoju i utrzymania żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów. Chodzi tu o utworzenie nowych miejsc opieki oraz organizację pracy dziennego opiekuna, a także o zapewnienie funkcjonowania już istniejącym miejscom utworzonym od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Do rozdysponowania w ramach pierwszej edycji programu przeznaczono 40 mln zł.

Zgodnie z programem dysponentami środków budżetowych są wojewodowie, którzy w pierwszej edycji „Malucha 2013” przekazują dotacje gminom na podstawie porozumień w sprawie dofinansowania zadań własnych gminy.

Jednym z warunków otrzymania pomocy jest utrzymanie funkcjonowania objętych dofinansowaniem miejsc opieki przez minimalny okres trwałości projektu. Wynosi on od 2 do 5 lat w przypadku utworzenia miejsc opieki. W przypadku zapewnienia funkcjonowania miejsc opieki oraz organizacji miejsc opieki u dziennego opiekuna minimalny okres trwałości projektu wynosi 1 rok.

Gminy mogą składać swoje oferty do 18 marca 2013 r.

Szczegółowe zasady programu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz również: Różnicowanie opłat za przedszkola

Cały program w 2013 r. finansowany będzie ze środków budżetu państwa w wysokości 90 mln zł. Kwoty przyznawane w ramach poszczególnych edycji programu będą podawane wraz z ogłoszeniami konkursowymi.

Celem programu jest m. in. zapewnienie każdemu potrzebującemu małemu dziecku miejsca w instytucji opieki do czasu osiągnięcia poziomu rozwoju i umiejętności niezbędnych do edukacji przedszkolnej.

Ponadto „Maluch” wpisuje się w zadania wynikające ze Strategii Europa 2020, w którym Polska zobowiązała się do podjęcia działań na rzecz godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

Do realizacji tych zadań resort pracy wykorzystuje również środku unijne. W latach ubiegłych pozyskanie środków finansowych na rozwój systemu opieki nad najmłodszymi było możliwe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Analogiczna pomoc z wykorzystaniem pomocy finansowej z UE przewidziana jest na lata 2014-2020.

Polecamy serwis: Oświata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »