reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > 40 mln zł dofinansowania na żłobki

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

W ramach pierwszej edycji programu gminy mogą ubiegać się o dotacje celowe z budżetu państwa na działania na rzecz rozwoju i utrzymania żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów. Chodzi tu o utworzenie nowych miejsc opieki oraz organizację pracy dziennego opiekuna, a także o zapewnienie funkcjonowania już istniejącym miejscom utworzonym od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Do rozdysponowania w ramach pierwszej edycji programu przeznaczono 40 mln zł.

Zgodnie z programem dysponentami środków budżetowych są wojewodowie, którzy w pierwszej edycji „Malucha 2013” przekazują dotacje gminom na podstawie porozumień w sprawie dofinansowania zadań własnych gminy.

Jednym z warunków otrzymania pomocy jest utrzymanie funkcjonowania objętych dofinansowaniem miejsc opieki przez minimalny okres trwałości projektu. Wynosi on od 2 do 5 lat w przypadku utworzenia miejsc opieki. W przypadku zapewnienia funkcjonowania miejsc opieki oraz organizacji miejsc opieki u dziennego opiekuna minimalny okres trwałości projektu wynosi 1 rok.

Gminy mogą składać swoje oferty do 18 marca 2013 r.

Szczegółowe zasady programu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz również: Różnicowanie opłat za przedszkola

Cały program w 2013 r. finansowany będzie ze środków budżetu państwa w wysokości 90 mln zł. Kwoty przyznawane w ramach poszczególnych edycji programu będą podawane wraz z ogłoszeniami konkursowymi.

Celem programu jest m. in. zapewnienie każdemu potrzebującemu małemu dziecku miejsca w instytucji opieki do czasu osiągnięcia poziomu rozwoju i umiejętności niezbędnych do edukacji przedszkolnej.

Ponadto „Maluch” wpisuje się w zadania wynikające ze Strategii Europa 2020, w którym Polska zobowiązała się do podjęcia działań na rzecz godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

Do realizacji tych zadań resort pracy wykorzystuje również środku unijne. W latach ubiegłych pozyskanie środków finansowych na rozwój systemu opieki nad najmłodszymi było możliwe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Analogiczna pomoc z wykorzystaniem pomocy finansowej z UE przewidziana jest na lata 2014-2020.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama