reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Większość gmin przygotowała nowy system "śmieciowy"

Większość gmin przygotowała nowy system "śmieciowy"

Zdecydowana większość samorządów – 99% przygotowała nowy system „śmieciowy”. Od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy.

Od 1 lipca 2013 r. obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami, które gwarantują nam odbiór śmieci z naszych domów. Teraz gmina odpowiada za stworzenie dogodnego systemu segregacji dla wszystkich swoich mieszkańców. Ponadto za posortowane śmieci zapłacimy mniej. Zdecydowana większość samorządów – 99% przygotowała nowy system „śmieciowy”.

Większość gmin jest dobrze przygotowana do wejścia w życie ustawy. Według danych z 28 czerwca, 1 972 samorządy (79%) zorganizowały przetarg i podpisały umowę z firmą odbierającą śmieci, a tylko 20 gmin (1%) w ogóle nie podjęło żadnych działań. Przed podpisaniem umowy jest 317 gmin (13%), a 170 (7%) – w trakcie procedur przetargowych. W Polsce jest 2 479 gmin.

Minister Marcin Korolec: Zrobiliśmy znaczący krok w stronę nowoczesnego gospodarowania odpadami. Od dziś wszyscy mamy ustawowo zagwarantowany odbiór śmieci z naszych domów. Do tej pory co czwarty z nas nie był objęty żadną umową. Kończy się czas dzikich wysypisk i palenia śmieci w piecach, zaczyna sortowania, recyklingu i nowych miejsc pracy w branży odzyskiwania surowców.

Minister Korolec dodaje: Każda duża zmiana na początku rodzi trudności. Jeżeli coś według nas nie funkcjonuje właściwie, warto skontaktować się ze swoim urzędem gminy. Samorządy powinny na bieżąco informować nas, w jaki sposób zadbały o odbiór od nas śmieci na nowych zasadach.

Jeszcze w lipcu minister środowiska rozpocznie wizyty w województwach i konsultacje z marszałkami województw, wojewodami i samorządowcami na temat dalszego rozwoju systemu gospodarki odpadami w regionach. Spotkania w poszczególnych województwach będą miały także na celu rozmowy o perspektywach finansowych na inwestycje w tym zakresie.

Ponadto od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy.

Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska

Zobacz również: Klasyfikacja budżetowa opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

śmieci, gospodarka odpadami
śmieci, gospodarka odpadami

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama