REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

KRYSTYNA GĄSIOREK
księgowanie opłaty
księgowanie opłaty "śmieciowej"
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jakim rozdziale oraz w jakim paragrafie dochodów ujmować opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nosi znamiona zobowiązania publicznoprawnego, co potwierdzają jej cechy (charakter obligatoryjny), a w związku z tym powinna być klasyfikowana w rozdziale 75618 „Wpływy z innych opłat stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego na podstawie ustaw”, w § 049 „Wpływy z innych lokalnych opłat pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie odrębnych ustaw”, z odpowiednią czwartą cyfrą. Opłaty te, na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, są dochodami gminy z wyjątkiem zapisu w art. 6r ust. 1a, zgodnie z którym opłaty mogą stanowić dochód związku międzygminnego w całości lub w części odpowiednio do zakresu przejętych zadań.

REKLAMA

Opłata może być przeznaczona na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:

● odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,

● tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

● obsługi administracyjnej tego systemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina może również pokryć z opłaty koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Wydatki powinny być w klasyfikowane w rozdziałach, w których będą ponoszone, np.:

● 90002 „Gospodarka odpadami”,

● 90003 „Oczyszczanie miast i wsi”,

● 75023 „Urzędy gmin (miast i miast na prawach powiatu)”.

Zobacz również: Ewidencja nieruchomości gminnych

Egzekucja opłat za odbiór odpadów komunalnych

REKLAMA

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy zaliczyć do danin publicznych, które powstają z dniem zaistnienia zdarzenia, za które należy wnieść opłatę. W przypadku odpadów komunalnych datą powstania obowiązku wnoszenia opłaty jest moment złożenia deklaracji. Podstawą egzekucji administracyjnej, czyli wystawienia tytułu wykonawczego z powodu nieuiszczenia opłaty za odbiór odpadów komunalnych, jest deklaracja lub decyzja wymiarowa (w razie niezłożenia deklaracji przez właściciela).

Nie ma wątpliwości, że organem uprawnionym do egzekucji opłat za odbiór odpadów komunalnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Jeśli zadania związane z pobieraniem opłat za odbiór odpadów realizuje jednostka budżetowa gminy (np. zakład budżetowy), to organem egzekucyjnym nadal pozostaje wójt.

Więcej na ten temat można przeczytać w naszym dwutygodniku „Gazeta Samorządu i Administracji” nr 11/2013 lub na www.gsia.infor.pl

Na temat zasad ewidencji przypisu należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w sytuacji gdy termin jej uiszczenia rada gminy uchwaliła do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy (czy przypis należności na koncie 221 należy księgować w ujęciu miesięcznym, czy może „z góry” za cały okres, tj. od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.), pisaliśmy w RB 11/2013 w artykule: Ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podstawy prawne

● art. 6r ust. 1a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 391; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 228)

● załącznik nr 2 i załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 215)

Polecamy: Rachunkowość budżetowa

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na
www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA