| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ujęcie w księgach rachunkowych zobowiązań warunkowych

Ujęcie w księgach rachunkowych zobowiązań warunkowych

PROBLEM: Zarząd infrastruktury miejskiej jest jednostką organizacyjną gminy (jednostką budżetową), który prowadzi pozabilansową ewidencję zobowiązań warunkowych, niezależnie od trybu ich wydania. Ich prezentacja następuje jedynie w informacji dodatkowej, nie prezentuje się ich w bilansie. Decyzje wydane po 28 sierpnia 2015 r. znajdą się w ewidencji bilansowej jedynie w przypadku zawinionego nieprzyjęcia się nasadzeń zastępczych, ich termin zapłaty odroczony jest na trzy lata od daty nasadzeń.

Decyzje wydane przed tym dniem mają termin zapłaty odroczony na 3 lata od dnia wydania decyzji. Umorzenie i zwrot tej opłaty nastąpi pod warunkiem przyjęcia się nasadzeń zastępczych (jednostka dokonuje zapłaty, następnie prosi o zwrot).

W jaki sposób zaksięgować zapłatę opłaty w bieżącym roku dokonanej z konta podstawowego jednostki? Umorzenie i zwrot tej kwoty może nastąpić w przyszłym roku, pod warunkiem zachowania żywotności posadzonych roślin. Czy opłata ta ma zostać zaksięgowana w 2017 r. w pozostałe koszty operacyjne, a jej zwrot w roku następnym, w pozostałe przychody operacyjne? Jeżeli ma zostać zaksięgowana w koszty, to z jaką klasyfikacją budżetową? Jeżeli jej ujęcie w kosztach może zostać odroczone do czasu protokołu z odbioru skuteczności nasadzeń, to na jakim koncie bilansowym ten zapis powinien być zaewidencjonowany? Jak zaprezentować ten wydatek w sprawozdaniu finansowym za 2017 r. i w sprawozdawczości budżetowej?

ODPOWIEDŹ: Zakup usługi polegającej na nasadzeniu drzew stanowi wydatek i powinien zostać ujęty w § 430 "Usługi obce".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Ujęcie w księgach rachunkowych zobowiązań warunkowych

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »