reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Możliwość odliczania VAT przez samorządy

Możliwość odliczania VAT przez samorządy

Planowane zmiany w zakresie uznania VAT za wydatek kwalifikowany w projektach unijnych będą niekorzystne dla samorządów. Wyjściem z tej sytuacji może być uznanie jednostek samorządowych w szerszym niż dotychczas zakresie za podatników VAT, a tym samym umożliwienie im odliczania tego podatku. Pozwalają na to przepisy unijne.

Jednostki samorządu terytorialnego (JST), realizując inwestycje polegające np. na budowie przedszkoli lub ich modernizacji, nie korzystają z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT). W przypadku gdy budowa lub modernizacja przedszkola jest dofinansowana ze środków unijnych, VAT niepodlegający odliczeniu jest traktowany jako tzw. wydatek kwalifikowany, a zatem podlega refundacji. W takiej sytuacji analizowanie zasadności braku prawa do odliczenia VAT nie jest przedmiotem zainteresowania JST. Planowane są jednak zmiany w zakresie uznawania VAT za koszt kwalifikowany, które mają obowiązywać w przypadku projektów unijnych w latach 2014–2020. Polska jest bowiem jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym JST realizujące unijne projekty mają refundowany VAT. Dlatego zmiana zasad uznawania niepodlegającego odliczeniu VAT za koszt kwalifikowany jest wysoce prawdopodobna, mimo że Polska walczy o utrzymanie dotychczasowych regulacji.

Jeżeli takie zmiany rzeczywiście wejdą w życie, może wzrosnąć zainteresowanie JST zasadnością stosowanej obecnie praktyki skarbowej.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy, menedżer

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama