Ewidencja odszkodowania od ubezpieczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Z treści pytania trudno wywnioskować, czy wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie miało związek z likwidacją skutków zdarzeń losowych, czy też z likwidacją skutków dewastacji ubezpieczonego obiektu przez „nieznanych sprawców”.
REKLAMA
W pierwszym przypadku wpływ odszkodowania na wydzielony rachunek dochodów szkoły należałoby zakwalifikować do zysków nadzwyczajnych i ująć na koncie 770 „Zyski nadzwyczajne”, w korespondencji ze stroną Wn konta 132 „Rachunek dochodów jednostek budżetowych”. W drugim przypadku, gdyby jednak wypłata odszkodowania została dokonana w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, w wyniku szkody powstałej w następstwie uszkodzenia słupa oświetleniowego przez właściciela pojazdu mechanicznego, to za właściwsze należy uznać księgowanie zapisem: Wn 132, Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne”, ponieważ otrzymane odszkodowanie stanowi naprawienie szkody za osobę fizyczną.
Zobacz również: Zmiana stawek amortyzacyjnych określonych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego
REKLAMA
Odszkodowania jako pozostałe przychody operacyjne są wymienione w opisie konta 760. W związku z tym, że w opisie konta 770 określono, że do zysków nadzwyczajnych zalicza się przyznane lub otrzymane odszkodowania dotyczące zdarzeń losowych, należy przyjąć, że odszkodowania należne z innych tytułów są zaliczane do pozostałych przychodów operacyjnych.
W danym przypadku trudno przypuszczać, że zdewastowanie słupa oświetleniowego nastąpiło w wyniku trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych, takich jak: powódź, pożar lub huragan. Bardziej prawdopodobne jest jego zniszczenie w wyniku umyślnych działań znanych z nazwiska lub nieznanych sprawców. W związku z tym otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie należy ująć w księgach rachunkowych zapisem: Wn 132, Ma 760.
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
Podstawa prawna:
● Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 861; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 121)
Więcej przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej!
Rachunkowość Budżetowa dostępna także w wydaniu elektronicznym!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.