reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja planu wydatków na koncie 982

Ewidencja planu wydatków na koncie 982

Czy na koncie 982 „Plan wydatków środków europejskich” księguje się plan wydatków z końcówką 7 i 9?

Konto 982 „Plan wydatków środków europejskich” może wystąpić wyłącznie w państwowych jednostkach budżetowych. Natomiast w samorządowych jednostkach budżetowych, jeżeli ich plan finansowy obejmuje wydatki finansowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, to wydatki te w ewidencji pozabilansowej są ujmowane na koncie 980 „Plan wydatków budżetowych”. Wydatki, oznaczane w klasyfikacji paragrafów czwartą cyfrą 7, są finansowane ze środków, które stanowią dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego, bez względu na to, czy płatności następują przed dokonaniem wydatków, czy są dokonywane w formie wyprzedzającego finansowania projektów z własnych środków lub z zaciągniętych na ten cel kredytów i pożyczek. 

Zobacz również: Środki trwałe w jednostkach sektora finansów publicznych – klasyfikacja i aktualizacja

Zgodnie z zasadami klasyfikacji wydatków i środków wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych i z załącznika nr 4 do rozporządzenia, w czterocyfrowej klasyfikacji paragrafów i środków, czwartą cyfrą 7 oznacza się „Płatności w zakresie budżetu środków europejskich”, a symbol ten stosuje się dla wydatków dokonywanych w ramach płatności budżetu środków europejskich. Z kolei ostatnią cyfrą 9 wykazuje się wydatki obejmujące „Współfinansowanie programów i projektów realizowanych ze środków z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz z funduszy unijnych finansujących Wspólną Politykę Rolną”. Symbol ten stosuje się do oznaczenia wydatków ponoszonych w trakcie realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz z funduszy unijnych finansujących Wspólną Politykę Rolną, stanowiących krajowy wkład publiczny w realizację programu lub projektu. Źródłem finansowania tych wydatków mogą być na przykład środki pochodzące z budżetu państwa (z wyłączeniem środków otrzymanych z tytułu pożyczki na prefinansowanie) bądź środki własne jednostek sektora finansów publicznych.

Z kolei z opisu konta 982 „Plan wydatków środków europejskich” zamieszczonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że:
- konto 982 służy do ewidencji planu wydatków środków europejskich dysponenta środków budżetowych,
- na stronie Wn konta 982 ujmuje się plan wydatków środków europejskich oraz jego zmiany, a na stronie Ma ujmuje się w szczególności równowartość zrealizowanych wydatków środków europejskich oraz wartość planu niezrealizowanego i wygasłego,
- ewidencja szczegółowa do konta 982 jest prowadzona według podziałek klasyfikacji budżetowej.

JAN CHARYTONIUK
wieloletni pracownik kontroli skarbowej oraz finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor wielu publikacji z zakresu rachunkowości budżetowej
Podstawy prawne
- załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 215)
- załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289) 

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama