| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Badania wstępne

Badania wstępne

Zatrudnienie nowej osoby zawsze związane jest z obowiązkiem przeprowadzenia badań lekarskich przed dopuszczeniem jej do pracy. Obowiązek skierowania na te badania istnieje nawet wówczas, gdy dana osoba u poprzedniego pracodawcy wykonywała tę samą pracę w identycznym zakresie zadań i posiada ważne badania okresowe oraz wykonuje taką samą pracę obecnie u innego pracodawcy.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
● osoby przyjmowane do pracy,
● pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe
– art. 229 § 1 k.p.
Zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia badań wstępnych dotyczy osób przyjmowanych ponownie do pracy u tego samego pracodawcy – czyli w sytuacji kontynuowania czy też kolejnego zatrudnienia. Warunkiem zwolnienia z obowiązku skierowania na te badania jest jednak w takiej sytuacji to, aby:
● dana osoba była przyjmowana na to samo co poprzednio stanowisko pracy lub stanowisko o takich samych warunkach pracy,
● kolejna umowa o pracę została zawarta w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. 

Zobacz również: Wypadki pracowników jednostki pomocy społecznej

Przykład
Chcemy zatrudnić pracownicę na stanowisko sprzątaczki na podstawie umowy o pracę. Wcześniej osoba ta była zatrudniana w naszej jednostce na podstawie umowy zlecenia do tego samego rodzaju prac i ma ważne badania lekarskie na stanowisko sprzątającej. Czy mamy obowiązek skierowania jej na wstępne badania lekarskie?

Każda osoba przyjmowana do pracy podlega wstępnym badaniom lekarskim. Obowiązek ten wyłączony jest wówczas, gdy mamy do czynienia z ponownym zatrudnieniem do tej samej pracy osoby, która wcześniej była u danego pracodawcy zatrudniona na podstawie stosunku pracy. Ważna jest w tym wypadku tożsamość podstaw świadczenia pracy. Nie można przyjąć, że zwolnienie z obowiązku skierowania na wstępne badania lekarskie istnieje również w stosunku do osoby, która nie dalej niż 30 dni przed podjęciem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę była złączona z tym pracodawcą umową zlecenia, w związku z wykonywaniem której miała przeprowadzone badania lekarskie. Dlatego pracownica, o której mowa w pytaniu, powinna zostać skierowana na wstępne badania w związku z nawiązaniem stosunku pracy.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »